Kultūra

2019.10.17 21:07

Profesorius Gevorgas Dabadžianas: dudukas – šviesiausias mano gyvenimo puslapis

Marius Šinkūnas, LRT Klasikos laida „Muzikinis pastišas“, LRT.lt2019.10.17 21:07

Lietuva ir Armėnija sėkmingai tiesiai muzikos kultūros tiltus. Šiais metais Lietuvos muzikos gurmanai turėjo progos pasiklausyti armėnų itin pamėgto muzikos instrumento užburiančios melodijos. „Po 40 metų koncertinės karjeros priėjau prie išvados, kad duduko garsas ir skambesys perteikia ne tik armėnų dvasios, bet ir apskritai žmogaus dvasios skambesį“, – LRT KLASIKAI sako duduko atlikėjas profesorius Gevorgas Dabadžianas.

Kultūrinė diplomatija – kelias į žmonių širdis

Lietuva buvo pirmoji valstybė, 1991 m. pripažinusi Armėnijos nepriklausomybę, ir dar tais pačiais metais Armėnija pirmąją tarpvalstybinę sutartį pasirašė būtent su Lietuva. Visa tai įvyko tuomet, kai nei Armėnija, nei mūsų šalis nebuvo pažymėtos politiniuose žemėlapiuose kaip nepriklausomos valstybės.

Minint dešimtąsias Armėnijos dalyvavimo ES Rytų partnerystės politikos programoje metines, valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ spalio pradžioje kvietė į paslaptimi ir egzotika dvelkiančių garsų koncertą su svečiais iš Armėnijos.

Paklaustas, kaip kilo idėja muzikinius diplomatinius tiltus tarp Lietuvos ir Armėnijos nutiesti būtent tokia muzikine forma – per orkestrą „Trimitas“, kuriam dirigavo Harutiunas Arzumanianas, ir duduko atlikėją prof. Gevorgą Dabadžianą, – Armėnijos Respublikos ambasadorius Tigranas Mkrčianas sako, kad armėnų kultūra Lietuvoje yra pristatoma jau ne pirmą kartą.

„Lietuvoje vykdome aktyvią diplomatinę veiklą. Armėnų kultūrą stengiamės čia pristatyti įvairiai. Praeityje rengėme labai daug klasikinės muzikos koncertų, kuriuose buvo atliekami daugiausiai fortepijoniniai, smuiko kūriniai. Šiais metais nukrypome į liaudies muziką, – sako T. Mkrčianas. – Kultūrinė diplomatija yra geriausias kelias į žmonių širdis.“

Bijojo nepatikti mergaitėms

Armėnijos ambasadorius Lietuvoje sako pastebintis, kad jo tėvynėje vis labiau populiarėja džiazas. „Džiazo muziką Armėnijoje dažniausiai groja pučiamieji instrumentai. Turbūt unikaliausias armėniškas instrumentas yra dudukas. Koncertas įgauna labai unikalų atspalvį, kai liaudies instrumentas, toks kaip dudukas, kombinuojamas su džiazo pučiamaisiais instrumentais, – unikalų armėnišką muzikos instrumentą pristato T. Mkrčianas. – O kadangi šiais metais minime 10-ąsias ES Rytų partnerystės politikos programoje metines, tai ir muzikinius tiltus tarp Armėnijos ir Lietuvos tiesiame kombinuodami skirtingų muzikos stilių instrumentus.“

LRT.lt primena, kad dudukas yra Artimuosiuose Rytuose, Kaukaze bei Balkanuose populiarus tradicinis medinis pučiamasis muzikos instrumentas. Grojimas šiuo instrumentu sudėtingas ir reikalauja gerų kvėpavimo įgūdžių. Jo archajišką, melancholišką ir itin melodingą garsą mėgsta kino filmų garso takelių kompozitoriai. Dudukas skambėjo filmuose „Gladiatorius“, „Įsikūnijimas“, „Kristaus kančia“, seriale „Sostų karai“ bei kituose pasaulinę šlovę pelniusiuose kino filmuose.

Duduko atlikėjas profesorius Gevorgas Dabadžianas sako, kad šio muzikos instrumento ėmėsi nuo 12 metų. „Dudukas į mano gyvenimą atėjo visai atsitiktinai. Iš pradžių aš svajojau tapti dainininku. Mano vyriausiasis brolis, kuris kartu buvo ir mano mokytojas, nukreipė mane duduko linkme. O aš visai nenorėjau duduku užsiimti, nes maniau, kad grojant duduku labai išsipučia žandai ir tuomet neturėsiu pasisekimo tarp mergaičių. Tačiau mano brolis neatlyžo, sakydamas, kad jei gražiai grosiu, merginoms tikrai patiksiu. Taip ir pradėjau gražiai groti“, – juokiasi G. Dabadžianas.

Mokosi įvairių tautybių vaikai

Profesorius prisipažįsta, kad dudukas yra vienas šviesiausių jo gyvenimo puslapių. „Po 40 metų koncertinės karjeros priėjau prie išvados, kad duduko garsas ir skambesys perteikia ne tik armėnų dvasios, bet ir apskritai žmogaus dvasios skambesį“, – tikina duduko atlikėjas.

Duduko muzikai labiausiai tinka posakis, kad liūdesys ir grožis yra viena ir tas pats. G. Dabadžianas sako, kad duduko skambesys visų pirma atspindi meilę, o meilėje yra viskas: ir liūdesys, ir grožis, ir džiaugsmas. „Svarbiausia, kad dudukas yra nuoširdus instrumentas ir jis nepalieka nė vieno abejingo jam. Turiu mokinių įvairiose šalyse. Ne tik armėnai nori išmokti groti duduku. Jau dabar mano buvę mokiniai dėsto įvairiose šalyse įvairių tautybių vaikams“, – duduko kosmopolitiškumą įžvelgia profesorius.

G. Dabadžianas pastebi, kad kiekvienas, grodamas duduku, nori į muziką įnešti kažką savo, dar negirdėto. „Kiekvienas atlikėjas siekia, kad pavyktų išgauti unikalų duduko skambesį. Mano mokiniai stengiasi sekti mano mokyklos pėdomis – atrasti savąjį duduko skambesį“, – sako profesorius.

Armėnijoje dudukas yra gaminamas iš abrikoso (Armėnijos nacionalinio medžio – LRT.lt) medienos ir turi dešimt skylių. „Buvo bandoma duduką gaminti iš kitų medžių, tačiau skambesys iš abrikoso medžio yra visai kitoks“, – tikina G. Dabadžianas.

Išsamiau – laidos „Muzikinis pastišas“ įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.