Naujienų srautas

Kultūra2019.10.11 11:10

Vieną vienintelį vakarą atgimsiantis „Vyšnių sodas“: trupė nelipa į sceną kartu nepavakarieniavus

Jaunimo teatras atnaujintą sceną atveria unikaliu, prieš dešimt metų sukurtu netradiciniu spektakliu pagal rusų klasiko Antono Čechovo pjesę „Vyšnių sodas“. Savitu meniniu braižu pasižymintis suomių režisierius Kristianas Smedsas po ilgos pertraukos vėl subūrė „Vyšnių sodo“ bendraminčius.

2009 m. unikalaus projekto pagal klasikinę Antono Čechovo pjesę „Vyšnių sodas“ veiksmo vieta buvo senas sodas Vilniaus priemiestyje. Mažoje erdvėje tąkart susirinko įvairių Lietuvos teatro kartų ir meninių krypčių atstovai, kurie šalia jų esančiai publikai, sodo lankytojams ar transliacijos žiūrovams, perteikė suomių režisieriaus Kristiano Smedso idėją. Dalyvaujantys aktoriai bei režisieriai nevaidino pjesės personažų, o apie jų likimus pasakojo taip, kaip apie savo.

Ir tada, ir dabar, po dešimties metų suburti A. Čechovo „Vyšnių sodo“, kūrėjai išsaugojo tradiciją – kartu vakarieniauti prieš repeticiją ar spektaklį. Anot režisieriaus, susitikimas po ilgos pertraukos buvo jaudinantis.

Anot K. Smedso, vėl visiems susitikus apėmė kone rankomis apčiuopiamas jausmas, o kartu iškilo daug klausimų: „Pirmiausia buvo visiška tyla, kiekvienas gėrėme savo kavą ir staiga visi beveik vienu metu pradėjo pasakoti, kas atsitiko jų gyvenime. Sakyčiau, visiškai normalus, jaudinantis žmogiškas potyris.“

Dabartinis pastatymas jo kūrėjams kelia dvilypius jausmus.

„Šį kartą visi suvažiavome į projekto atsisveikinimą. Tai ne koks konfliktas, o tikslingas meninis prieštaravimas. Mes kaip ir užbaigiame šį spektaklį, tuo pačiu atveriame Jaunimo teatro sceną. Toks kontrastas man, kaip kūrėjui, maksimaliai aktualus. Šiame projekte ir visame vaidinimo kontekste išryškėja pagrindinis veikėjas – laikas. Ir čia jis įgauna konkretų pavidalą“, – tikina K. Smedsas.

Anot aktoriaus Vytauto Anužio, A. Čechovo pjesėse kalbama apie esminių vertybių išsaugojimą, tikėjimą menu – tai temos, jautrios kiekvienam kuriančiajam.

A. Čechovo „Vyšnių sodas“, po dešimties metų atgimęs vieninteliam vakarui, yra vienas iš rekonstruotos Jaunimo teatro scenos atidarymo renginių. Jis vyks spalio 11 d.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Laimantas Jonušys apie Nobelio literatūros premijos laureatę Olgą Tokarczuk: ji kritikuoja dabartinę Lenkijos valdžią
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi