Kultūra

2019.10.10 22:58

„Nepatogiame kine“ – lietuviško filmo premjera: 5 metus kurtas pasakojimas apie kunigą ir gydytoją Bendoraitį

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.10 22:58

Penktadienį dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“ – lietuviško filmo premjera. Tai režisieriaus Vytauto Puidoko pasakojimas apie Antrojo pasaulinio karo pabėgėlį iš Lietuvos, kunigą ir gydytoją Aleksandrą Ferdinandą Bendoraitį. Tai bendras Lietuvos ir Brazilijos filmas, kurtas penkerius metus.

„El padre medico“, taip vadintas misionierius gydytojas ir kunigas iš Lietuvos A. F. Bendoraitis.

„El padre medico“ – taip savo pirmąjį ilgametražį dokumentinį filmą apie A. Bendoraitį pavadino ir režisierius V. Puidokas. Šio filmo idėja režisieriui kilo keliaujant po Pietų Ameriką, kai netikėtai viename kaimelyje iš vietinių išgirdo Bendoraičio pavardę. Sako, išgirsti apie lietuvį džiunglių glūdumoje, už daugiau nei 10 tūkst. kilometrų nuo Lietuvos, buvo stebėtinas dalykas.

„Tiesiog keliavau po Pietų Ameriką gal pusmetį ir vieną dieną atklydau į džiunglių kaimą. Buvo karšta, paprašiau vandens, jie klausė, iš kur esu. Dažniausiai tokią akimirką tikiesi klausimo, kur ta Lietuva. Tačiau man priešingai atsakė – o mes čia turėjom tokį žymų žmogų. Pasakė, kad Bendoraitis, tą pavardę buvau girdėjęs, turėjau knygelę apie misionierius. Kadangi netikėtai atradau, galvoju, gal reikia pabūti tame kaimelyje, tada mane įtraukė ta istorija“, – sako režisierius V. Puidokas.

Didžiąją filmo dalį V. Puidokas filmavo būtent ten, kur keliadešimt metų gyveno ir Bendoraitis – Pietų Amerikoje, Brazilijos ir Bolivijos pasienyje. Čia jis ir palaidotas 1998 metais. Pasak režisieriaus, sutikti žmonės labai noriai prisiminė lietuvį misionierių.

Režisierius pabrėžia, kad filmas – tarsi tyrimas, per kurį stengiamasi atskleisti, koks tai buvo žmogus, ypač sužinojus kontroversiškų jo biografijos detalių, kai jam buvo mesti kaltinimai dėl nužudymo.

Plačiau – reportaže:

Panorama. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis opozicijoje ieško paramos valdantiesiems
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.