Kultūra

2019.10.10 15:38

Venclova apie Nobelio premijos laureatę Tokarczuk: jos analogija mūsų literatūroje – Kristina Sabaliauskaitė

LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.10 15:38

Asmeniškai pažįstantis tiek Olgą Tokarczuk, tiek Peterį Handke, gavusius Nobelio literatūros premijas, lietuvių poetas Tomas Venclova sako besidžiaugiantis už šių įvertinimą. Anot jo, O. Tokarczuk – labiausiai premijos verta iš šiandienos Lenkijos kūrėjų, o T. Handke išsiskiria kaip įdomus psichologinis autorius.

Šių metų Nobelio literatūros premiją laimėjo lenkų rašytoja Olga Tokarczuk ir austras Peteris Handke. Skirtos dvi premijos, nes pernykštis įvertinimas atidėtas dėl kilusio seksualinio priekabiavimo skandalo.

Lietuvos poetas Tomas Venclova LRT RADIJUI sako asmeniškai pažįstantis abu šiuos autorius, ką tik gavusius prestižinį įvertinimą.

„O. Tokarczuk yra postmodernistinių istorinių romanų kūrėja. Tolima jos analogija yra mūsų Kristina Sabaliauskaitė. O. Tokarczuk Lenkijoje labai populiari, mėgstama. Malonu išgirsti, kad ji gavo premiją, nes šiuo metu, iš dabartinės lenkų prozos kūrėjų, ji labiausiai to verta“, – sako T. Venclova.

Kalbėdamas apie P. Handke, lietuvių poetas sako, kad Nobelio literatūros premijos laureatas – modernistas: „Jis kraštutinis prozininkas, gan sunkiai perskaitomas. T. Handke – psichologinis autorius, bet tiek psichologinis, kad psichologija išnyksta jo veikaluose Lieka tik sudėtingi žodžių vėriniai, bandantys pagauti sudėtingas psichologines būsenas.“

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ apsilankiusi Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė sako, kad abiejų autorių, pelniusių premiją, kūrinius galima skaityti ir lietuviškai: „O. Tokarczuk knyga „Bėgūnai“ pasirodė šiemet, po to, kai autorė pelnė „Man Booker“ premiją.“

Anot R. Elijošaitytė-Kaikarė teigia, kad paprastai, paaiškėjus Nobelio premijos laureatų pavardėms, šių kūrinių paklausa padidėja ir knygų pardavimai išauga. „Premija nupučia dulkes nuo seniau išleistų knygų. Gal knyga anais laikais nebuvo populiari, o dabar žmones apima smalsumas ir jie vėl ima jas pirkti“, – sako R. Elijošaitytė-Kaikarė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.