Kultūra

2019.10.10 18:33

Nacionalinės bibliotekos šimtmetis: nuo mažo knygyno Kaune iki lobyno su keliais milijonais vertybių

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.10 18:33

1919 metai. Jauna valstybė kuria pagrindines institucijas, ir gruodžio 20 d. laikinojoje sostinėje, Kaune, įsteigiamas Centrinis valstybės knygynas, kaupiantis privalomuosius Lietuvoje išleidžiamus egzempliorius, beglobes asmenų ir buvusių caro valdžios įstaigų knygas. Pirmaisiais metais fonduose buvo maždaug 18 tūkst. knygų, o šiandien Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje jų – pusseptinto milijono.

Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Ryšių su visuomene skyriaus vadovė Žydrė Vėtienė sako, kad jei bibliotekos leidiniai būtų sustatyti į eilę, jų susidarytų apie 80 kilometrų.

Likus šimtui dienų iki Nacionalinės bibliotekos šimtmečio, šios darbuotojai kviečia į renginius, skirtus jubiliejui. Pirmasis – paroda iš retų leidinių saugyklų. Pirmą kartą į dienos šviesą biblioteka iškėlė tiek daug vertingų ir retų knygų, žemėlapių.

Viktorija Pukėnaitė-Pigagienė, bibliotekos Komunikacijos ir rinkodaros departamento direktorė, tikina, kad šimtmečiui skirtoje parodoje – vertingiausi Nacionalinės bibliotekos eksponatai nuo 14 iki 21 a.: „Tai mūsų lobynas, kurį norime pristatyti kviesdami susipažinti mūsų šimtmečio metais.“

2016 m. po rekonstrukcijos vėl pradėjusi veikti biblioteka labai pasikeitė. Rekonstrukcija kainavo 27 mln. eurų. Tuo metu tai atrodė labai didelė suma, bet šiandien įstaiga kuruoja tris didžiulius nacionalinius projektus, kurių vertė beveik tokia pati – 24 mln. eurų. Visi jie susiję su paslaugų, saugyklų fondų perkėlimu į elektroninę erdvę, kad kiekvienas žmogus galėtų rasti tai, ko reikia, ir savo kompiuteryje.

Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. Dr. Renaldas Gudauskas pasakoja, kaip biblioteka buvo rekonstruota: „Žodis „rekonstrukcija“ įpareigoja – neva turi atstatyti viską taip, kaip buvo. Mes to nedarėme, daugybę dalykų padarėme savaip, pažeidėme visus įmanomus draudimus, todėl šiandien turime tokią biblioteką.“

Iki gruodžio 20 d., kai Nacionalinė biblioteka švęs šimtmetį, siūloma didžiulė renginių programa, konferencijos, smagūs užsiėmimai.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Į socialinio pobūdžio skaudulius reaguoja ir menininkai: atviros nuotraukų parodos Kaune tema – patyčios
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.