Kultūra

2019.10.10 08:36

Valdovų rūmuose atidaroma Radviloms skirta tarptautinė paroda

Jūratė Skėrytė, BNS2019.10.10 08:36

Ketvirtadienį Valdovų rūmuose Vilniuje atidaroma didelė paroda, skirta Lietuvos didikų Radvilų giminei ir jų paveldui.

Muziejus šią parodą vadina viena įspūdingiausių ir didžiausių per pastaruosius metus. Joje bus eksponuojama daugiau kaip 350 eksponatų iš bemaž 40 muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių septyniose pasaulio valstybėse.

Anot Valdovų rūmų muziejaus pranešimo, parodoje bus rodoma per šimtas XVI–XIX amžiaus Radvilų portretų, Turkijos meistrų nukaldinta Vilniaus vaivados ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didžiojo etmono Jonušo Radvilos buožė, 4,4 kg sveriantis sidabrinis medaliais puoštas Lietuvos kanclerio Karolio Stanislovo Radvilos vestuvių su Ona Kotryna Sanguškaite proga pagamintas indas, Barborą Radvilaitę vaizduojanti gema (ant akmens išraižytas mеno kūrinys).

Sensacija muziejus vadina į Vilnių atvežtą Lietuvos didžiojo maršalkos ir Vilniaus vaivados kunigaikščio Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio kelionės į Jeruzalę metu (1582–1584) Betliejaus Kristaus Gimimo bazilikai dovanotą ir 400 metų nematytą sidabrinę liturginę taurę su patena (liturgine lėkšte). Ji į parodą atgabenta iš Jeruzalės.

Taip pat bus galima pamatyti XVII amžiaus pradžios Elžbietos Radvilaitės sarkofagą, Lietuvos etmono bei Vilniaus vaivados Jonušo Radvilos įkapinius drabužius, karstinius portretus, per laidojimo iškilmes naudotą XVIII amžiaus vėliavą ir kitus eksponatus.

Valdovų rūmuose bus rodomas ir paauksuotas, trijų spalvų emaliu dekoruotas šalmas iš prabangaus Mikalojaus Radvilos Juodojo šarvų komplekto.

Radvilos – viena garsiausių ir turtingiausių lietuvių kilmės didikų giminė, iškilusi XVI amžiaus pradžioje ir vyravusi LDK politiniame bei kultūriniame gyvenime iki XVII amžiaus antrosios pusės bei nepraradusi savo vaidmens iki LDK gyvavimo pabaigos.

Giminė buvo garsi karaliene Barbora, kardinolu Jurgiu, pasižymėjusiais karvedžiais, politikais, diplomatais, ministrais. Nuo 1547 metų Radvilos, vieninteliai iš Lietuvos didikų giminių, turėjo Šventosios Romos imperijos kunigaikščių titulą.

Tai buvo ir viena turtingiausių ano meto didikų giminė, valdžiusi per 20 pilių, daugiau kaip 400 miestų ir miestelių, virš 2 tūkst. dvarų, per 10 tūkst. kaimų, išlaikiusi atskirą kariuomenę, kartais pajėgesnę už viso krašto karinės pajėgas.

Paroda Valdovų rūmuose veiks iki 2020 metų sausio 12 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt