Kultūra

2019.10.09 23:54

Šiaulių universitetas negali pasirūpinti apleistais Zubovų rūmais, o savivaldybė neskuba imtis veiksmų

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.09 23:54

Šiauliuose nesutariama, kas turėtų pasirūpinti vienu svarbiausių miesto istorijai pastatų – Zubovų rūmais. Uždarius juose veikusį Menų fakultetą, universitetui šis objektas ne pagal kišenę, o miesto valdžia pastato perimti neskuba. Susirūpinęs prosenelių namų likimu, pianistas Rokas Zubovas ragina miestą perimti rūmus ir juos pritaikyti kultūros reikmėms.

R. Zubovas sako, didžiuodamasis vis pažvelgdavęs į pastatą, kai koncertuodavęs kitapus gatvės, bet į vidų niekada taip ir nedrįsęs užeiti. Dabar jis bando suvienyti Šiaulių meno, mokslo ir valdžios atstovus, kad šie pasirūpintų prosenelių prieš šimtmetį miestui dovanotais rūmais.

„Labai norėčiau, kad tie rūmai būtų kultūros ir menų rūmai. Kadangi tų erdvių daug ir jos tokios įvairios, tai čia yra ir galerijoms, ir įvairiausiems scenos menams, čia galėtų būti veikliųjų Šiaulių menininkų namai“, – tikina pianistas.

18 amžiuje statyti Zubovų rūmai yra antras pagal svarbą Šiaulių pastatas po miesto katedros. Grafai Zubovai Šiauliams rūmus padovanojo 1921 metais. Tarpukariu čia veikė mokytojų seminarija, vėliau kitos švietimo įstaigos. Ilgiausiai – Šiaulių universiteto Menų fakultetas. Jį uždarius jau daugiau kaip metus pastatas tuščias ir apleistas. Nesutariama, kas juo galėtų pasirūpinti.

„Mes nemokame įdarbinti šitokių dalykų, kuriuos mes lygtais galėtume po trupinėlį surinkti ir padaryti. Kalbame labai stipriai apie svarbą, kad Šiauliai neturi senamiesčio, kad reikia labai puoselėti ir prižiūrėti, tai dabartinė situacija kalba ką kita“, – tikina architektas Algimantas Černiauskas.

Turtinės teisės į pastatą priklauso universitetui. Istorinių rūmų išlaikymas brangiai kainuoja, todėl aukštoji mokykla norėtų šį objektą perduoti Šiauliams. Miestas perimti rūmų neskuba.

„Nėra prašymo. Yra mero raštai, bet tokio prašymo, kaip mes sakome, kad turi būti tarybos prašymas, mes nesam gavę“, – sako Šiaulių universiteto rektorius Darius Šiaučiūnas.

Šiaulių vicemeras Domas Griškevičius aiškina, kad dabar yra domimasi, kokie žingsniai turi būti atliekami.

„Juridiškai mes domimės, kokie žingsniai turi būti atlikti ir neabejoju, kad jie ir bus atlikti“, – teigia D. Griškevičius.

Tačiau vicemeras pripažįsta, kad didesnis galvosūkis – iš kur gauti lėšų priežiūrai ir remontui. Viena savivaldybė kultūros paveldo objektu esą pasirūpinti neišgalės.

Panorama. Nuo agresyvių keturkojų nukenčia vis daugiau laiškininkų: pradėta prevencinė akcija „Šuo (ne)kanda“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.