Naujienų srautas

Kultūra2019.10.10 13:41

Nobelio literatūros premijos atiteko Olgai Tokarczuk ir Peteriui Handke

LRT.lt 2019.10.10 13:41

Paaiškėjo, kam atiteko Nobelio literatūros premijos. 2018-ųjų premija skirta lenkų rašytojai ir aktyvistei Olgai Tokarczuk, o 2019-ųjų – austrų dramaturgui ir romanistui Peteriui Handke.

O. Tokarczuk premija įteikta „už vaizdingą pasakojimą, kuris su enciklopedine aistra atskleidžia ribas peržengiantį gyvenimą“.

P. Handkei prestižinis apdovanojimas skirtas „už įtakingus veikalus, kurie su lingvistine išmone tyrinėja žmogaus patirties užkulisius ir savitumą“.

P. Handke laikomas maištingiausiu ir labiausiai kontroversišku šių dienų Europos rašytoju. Jo kūrybos spektras – labai platus: proza, esė, pjesės. Negana to, P. Handkė statė ir kino filmus („Nebuvimas“). Režisuodavo arba pats, arba kartu su garsiu režisieriumi Wimu Wendersu. Nemažai yra prisidėjęs prie jo filmo „Dangus virš Berlyno“ kūrimo. Tarp garsiausių jo pjesių minėtinos „Pranašystė“ ir „Publikos išplūdimas“.

Vyresnės kartos lietuvių skaitytojams gerai žinomos jo apysakos „Kairiarankė moteris“ ir „Vartininkas bijo vienuolikos metrų baudinio“.

O. Tokarczuk – Lenkijos kūrėja, vadinama viena sėkmingiausių savo kartos rašytojų. 2018 m. ji pelnė „Man Booker International Prize“ir tapo pirma Lenkijos rašytoja, gavusia šį įvertinimą. Lietuvos skaitytojams ji žinoma kaip knygų „Praamžiai ir kiti laikai“, „Dienos namai, nakties namai“ ar „Bėgūnai“ autorė.

Nobelio literatūros premijos įteikimo ceremonija:

Po priekabiavimo skandalo – didesnio skaidrumo siekis

2017-ųjų pabaigoje Švedijos akademiją sudrebino seksualinio priekabiavimo skandalas, iškėlęs į paviršių didžiulį konfliktą, įsiplieskusį 18-os narių Akademijos viduje.

Narius suskaldė ryšiai su Jeanu Claude`u Arnault, apkaltintu išžaginimu ir vėliau nuteistu už šį nusikaltimą. J. C. Arnault yra vedęs Katariną Frostenson, Akademijos narę, atsistatydinusią kilus skandalui.

Šis epizodas iškėlė į viešumą Akademijos vidaus intrigas, interesų konfliktus, tylos kultūrą ir priekabiavimą. Pirmą kartą per 70 metų nebuvo surinktas reikalingas Akademijos narių kvorumas. Institucijoje kilo sąmyšis, ir buvo nuspręsta atidėti 2018 metų premijos paskyrimą.

Nuo to laiko Akademijos statutas buvo atnaujintas, siekiant padaryti įstaigą skaidresnę ir leisti jos nariams atsistatydinti.

Pernai Akademiją paliko septyni nariai, vėliau jie buvo pakeisti.

Labiausiai prestižinė premija

Švedijos akademija kasmet įteikia 16 apdovanojimų. Nobelio literatūros premija – garsiausia ir labiausiai prestižinė.

Švedų mokslininkas ir filantropas Alfredas Nobelis 1895 metais parašė testamentą, kuriuo pavedė šiai įstaigai kasmet skirti Nobelio literatūros premiją.

Nuo 1901 metų keturi ar penki iš Akademijos 18 narių renkami trejų metų kadencijai Nobelio komitete. Šis organas nagrinėja siūlomas kandidatūras ir pateikia likusiems Akademijos nariams pretendentų galutinį sąrašą.

Kandidatų nuopelnus paskui svarsto visa Akademija. Nariai spalį balsuoja ir renka nugalėtoją. Laureatas turi surinkti daugiau kaip pusę balsų.

Užpernai ir pernai kilus skandalui Nobelio fondas, finansuojantis Nobelio premijų paskyrimą, pareikalavo, kad Nobelio komitete bent 2019 ir 2020 metais taip pat dirbtų penki nepriklausomi ekspertai.

Įteiktos Nobelio literatūros premijos: jomis džiaugiasi Olga Tokarczuk ir Peteris Handke
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi