Kultūra

2019.10.11 20:22

Filosofas Algis Mickūnas: mūsų technologijų pasaulis ardo aplinką

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.11 20:22

Dėl noro viską valdyti kyla daugybė ekologinių bėdų, viena jų – lyg javų laukai kertami miškai. Ar iš mūsų tautos neliks tik kemsynas, LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ retoriškai klausia filosofas ir profesorius Algis Mickūnas.

– Vyksta tarptautinė konferencija, skirta Jeanui Gebseriui – praėjusio amžiaus filosofui, lingvistui, poetui. Kas jis toks ir kuo J. Gebsterio mintys aktualios šiandien?

– Jis buvo ne mokslininkas, o žmogus, kuris domėjosi viskuo – menu, mokslu, psichologija. J. Gebseris parodė, kad Oswaldo Spenglerio tezę apie Vakarų pasaulio griuvimą ne visai tiesa. Kas visgi laukia tokie galingi pokyčiai, kurie yra visos Europos ateitis.

J. Gebseris atvėrė visiškai kitokius sąmonės klodus. Buvo tyrinėjami klausimai apie sąmonės klodus žmogaus gyvenime, kaip tie klodai atsiveria per menus, mokslus, kaip sąmonės pokyčiai reiškia ir mūsų pasaulio suvokimo pokyčius.

– Konferencija atliepia ir J. Gebserio mintis apie nuolat besikartojantį mitą?

– Mitai – tai ne pasakos apie vilkus, beždžiones, laumes ar pan. Mitologinis klodas yra susijęs su mūsų dainomis, garsais, muzikalumu. Tai žodinės tradicijos – tai, kaip kalbi, skiriasi nuo to, kaip parašyta. Garsai skleidžiasi be jokios orientacijos. Mes sėdime, šnekame, o garsai ateina iš kitur ir mums nereikia į juos žiūrėti. Garsai persunkia viską. Lietuvių kalboje mes sakome – štai ateina garsus žmogus. Reiškia, apie jį garsai ir gandai sklinda vos ne po visą pasaulį. Tai toks mitologinis klodas, iš kurio negalime išlipti.

– Taigi mitologija mus vienija, o kaip technologijos?

– Technologijos – tai valia užvalgyti, pakeisti pasaulį. Technomokslai neišaiškina pasaulio, jie nori jį pakeisti, sukurti medžiagišką pasaulį, padaryti jį banalų. Štai man reikia naujos širdies, įdės naują – medžiagišką. Irgi matome visa ko pavertimą medžiaga, norą viską valdyti.

Dėl to, kad norime viską valdyti, kyla didelės ekologinės bėdos. Tas technologijų pasaulis ardo tikrąjį. Pažvelkime, kaip kertami medžiai. Miškus kerta lyg javų lauką. Tai kas liks iš mūsų tautos? Liks kelmynas.

Plačiau – laidos įraše nuo nuo 14 min.

Kultūros diena. Eduardo Balsio jubiliejiniai metai: renginių pakaks iki pat Kalėdų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt