Kultūra

2019.10.08 11:33

Muziejų mieste – naujas traukos centras: įspūdingo dydžio traukinių depas virto galerija

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.10.08 11:33

Prie Ženevos ežero esanti Lozana pagrįstai vadinama muziejų miestu. Ilgą jų sąrašą papildė dar vienas – miesto gyventojų ilgai lauktas meno muziejus, įsikūręs šalia traukinių stoties. Jo šeimininkai tikisi, kad į tokioje vietoje esantį muziejų ateis ir tie, kurie iki šiol nebuvo į parodų sales kojos įkėlę.

Pagaliau, sako miesto prie Ženevos ežero gyventojai. Kultūrinė platforma – Platforma numeris 10 – atidaryta. Nuo šiol mieste – atskiras meno muziejus. Jo projektas pradėtas įgyvendinti dar prieš beveik 30 metų, bet Šveicarija yra Šveicarija.

2008 m. gyventojai referendume atmetė projektą vaizdingoje ežero pakrantėje. Tačiau Vo kantono, kuriame yra Lozana, valdžia nesudėjo rankų. Energingai ieškojo naujų vietų, braižymo lentose gimė 11 naujų projektų, kol galop sustota... ties Lozanos traukinių stotimi. Šalia esantis traukinių depas pasirodė esantis tinkamiausia vieta, o 25 tūkst. kvadratinių metrų ploto tikrai užtenka įkurdinti meno, fotografijos, dizaino ekspozicijas.

Lozanos menų muziejaus direktorius Bernardas Fibicheris sako, kad muziejus dabar turi triskart daugiau ploto nei sename pastate: „Ir mūsų biudžetas per penkerius metus padvigubėjo – nuo keturių iki 8 milijonų.“

Dabar eksponatams nereikės glaustis prie archeologijos, istorijos, geologijos ir zoologijos muziejų ekspozicijų nors ir prabangiuose, bet ankštais tapusiuose Rumino rūmuose. Muziejaus kolekcijoje yra tokių kūrinių, kurių, jeigu ne naujos patalpos, negalėtų eksponuoti. Ilgai įgyvendinamas projektas muziejui savotiškai į naudą – per tą laiką jo kolekcija gerokai praturtėjo. Tad vertėjo laukti ir įdėti daug darbo.

Svarbu ir tai, sako naujo muziejaus šeimininkai, kad šiuo atveju ne žmonės ateis į muziejų, o muziejus „išėjo į žmones“.

Pastato projektą kūrę architektai iš Barselonos studijos stengėsi, kad jis būtų didingas ir funkcionalus, primintų, jog čia buvo traukinių depas. Stengtasi, kad muziejus nebūtų izoliuota kultūros sala, visa teritorija aplink traukinių stotį pertvarkyta taip, kad būtų patraukli ir miesto gyventojams, ir iš traukiniais atvykusiems jo svečiams.

Plačiau – laidos įraše.

Ženevoje – naujas ir ilgai lauktas meno muziejus, po kurio atidarymo šveicarai sakė: „pagaliau“!
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt