Naujienų srautas

Kultūra2019.10.03 15:16

Amerikiečio dovaną – milžinišką tulpių puokštę – Paryžius priima rūgščia mina

Ne tik lietuviai nesutaria dėl atminimo simbolių. Štai garsaus amerikiečių menininko Jeffo Koonso dovana prancūzams sukėlė itin daug diskusijų. Skulptoriaus dovaną, skirtą prieš ketverius metus žuvusiesiems per teroristinę ataką pagerbti, prancūzai vadina neskoninga, o menininką kaltina siekiu pasireklamuoti.

Šiuolaikinio meno skulptorius, popmeno atstovas J. Koonsas garsus dar ir tuo, kad jo plieninė 1986 metais pagaminta triušio skulptūra pavasarį buvo parduoda už daugiau nei 9 mln. dolerių. Ir tapo viena brangiausiai aukcione parduotų dar gyvo menininko skulptūrų.

Šiandien šis menininkas ir vėl dėmesio centre, nes jo dovana Paryžiui – vienuolika bronzinių tulpių, skirtų žuvusiesiems du tūkstančiai penkioliktaisiais Paryžiuje per teroristinę ataką pagerbti, – sukėlė pasipiktinimo bangą.

Į diskusiją įsitraukė žymūs menininkai, meno kritikai, politikai, o internete pasirodė peticija raginanti priešintis tokios skulptūros statymui.

Po beveik trejus metus trukusių derybų, kuriose dalyvavo Amerikos ambasada ir Paryžiaus savivaldybė, vis dėlto nuspręsta skulptūrą leisti statyti, tiesa, ne toje vietoje, kur norėjo menininkas – tarp Modernaus meno muziejaus ir Tokijo rūmų.

Vis dėlto parinkta kiek atokesnė vieta – šalia Mažųjų rūmų muziejaus esantis sodas. Dešimties metrų aukščio skulptūrą, pavadintą „Tulpių puokštė“, prancūzai laiko neskoninga, o menininką kaltina siekiu pasireklamuoti.

„Tokie menininkai kaip J. Koonsas, kuris turi šimtus asistentų ir suinteresuotas parduoti kūrinius tarptautinėje rinkoje, yra labiau prekeiviai nei menininkai. Jiems tai tik dar viena proga pasireklamuoti ir pareklamuoti savo produkciją“, – mano meno kritikas Stephane`as Corraard`as.

Menininkas teigia, kad pažadą padovanoti skulptūrą davęs iškart po Prancūziją sukrėtusios nelaimės, nes tai jį labai sujaudinę, todėl atmeta bet kokią kritiką dėl savanaudiškų ketinimų.

Nors šiomis dienomis skulptūra jau beveik baigiama statyti, vis dėl to nėra aišku, kuo baigsis šis ginčas. Skulptūros atidengimo ceremonija, kurioje planuoja dalyvauti ir pats menininkas, įvyks savaitgalį.

Išsamiau – laidos „Kultūros dienos“ reportaže.

Prancūzai priešinasi naujai skulptūrai, kurią vadina neskoninga, o menininką kaltina tik siekiu pasireklamuoti
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi