Naujienų srautas

Kultūra2019.10.02 18:57

Erdviai dailininkų vaizduotei reikia šešių milijonų

Keliaujant link Vilniaus oro uosto, Skulptūros ir vitražo centras matomas iš tolo. Sovietmečiu buvęs pagrindine skulptorių bei vitražo menininkų kūrybos baze, po nepriklausomybės atkūrimo centras pergyveno sudėtingus laikus – norint išlaikyti pastatą teko įsileisti nuomininkus, o nelikus valstybinių užsakymų, mažai kam bereikėjo skulptūrų ar vitražų. Tad ir kūrybinė veikla ilgą laiką vos ruseno.

„Per krizę 2008–2009 metais sulindome į „rūsius“, nes negalėjome konkuruoti su visokiais baldininkais, autoservisais. Dabar lyg ir atsigauname, dalis patalpų išnuomota dirbtuvėmis. Tačiau pajėgos jau ne tos, kokios galėtų būti“, – sakė Skulptūros ir vitražo centro laikinasis vadovas skulptorius Kęstutis Musteikis.

Dailininkų sąjungai priklausantis centras įkurtas 1984 metais. Jo įspūdingos erdvės buvo pritaikytos dideliems sovietmečio ideologiją atitinkantiems darbams. Šalia – tebeveikiančios akmens dirbtuvės, meistrai. Iki šiol čia gaminamos skulptūros, paminklai, vitražai.

„Apskritai pastatą laikau Kauno mokyklos tąsa – Justino Vienožinskio Kauno. Taip pat Paryžiaus skulptūros mokyklos tąsą. Nesieju šio pastato su sovietiniu palikimu. Tai visai kita istorija“, – tikina skulptorius Žilvinas Landzbergas.

Venecijos bienalėje Lietuvai atstovavęs skulptorius sako čia parsikėlęs, kai ėmė trūkti kūrybinių erdvių mieste. Pamažu ir daugiau jaunų menininkų buriasi po šiuo stogu: skulptoriai, vitražo kūrėjai, dizaineriai, tapytojai. Kaip sako dailininkai, tetrūksta geros finansinės injekcijos ir centras taptų erdvinių menų centru.

„Pastatas reikalauja maždaug 6 mln. eurų investicijų. Tada jį būtų galima suremontuoti ir jis dar ilgai gyvuotų, – teigia Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė. – Mums reikėjo prisidėti patiems 2,4 mln. litų. Tada tai buvo didžiuliai pinigai visuomeninei pelno nesiekiančiai organizacijai.“

Išsamiau – „Kultūros dienos“ reportaže

Kuo šiandien gyvena „Skulptūros ir vitražo centras“?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi