Kultūra

2019.09.30 22:32

Vilniaus savivaldybės užmojis – nauja visuomeninė erdvė su parku prie autobusų stoties

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.30 22:32

Vilniaus savivaldybė ketina įrengti naują visuomeninę erdvę su parku prie autobusų stoties.

Šiandien, gamybinės teritorijos apsuptyje esanti Šventojo Stepono bažnyčia, įrengus skverą, atvers duris kaip katalikų maldos namai.

Vaizdas ant nedidelės kalvos prie Vilniaus autobusų stoties praeiviams įprastas ir daugelis nė nepakelia akių į ant kalvos stovinčią šventojo Stepono bažnyčią. Vilniaus savivaldybė kartu su sostinės arkivyskupijos kurija nusprendė grąžinti šią vietą miestui ir įrengti čia skverą, o tikintiesiems atverti bažnyčią. Miestas išpirko dalį sklypo ir dar šiemet ketina pradėti archeologinius tyrimus, kitąmet parengti projektą.

„Visų pirma tai yra žalia erdvė, buvęs šventorius, kuriame jokia ypatinga plėtra neįmanoma, tačiau tie garažai, kurie po savimi, duobės, ir visa kita, ten kultūrinis sluoksnis beveik sunaikintas, tai jų vietoje juos kaip ir reikėtų tvarkyti, būtų galima įrengti dirbtuves, nes kadangi plečiasi ten gyvenamos teritorijos aplinkui, tačiau jau bendrai plėtros, urbanistinio vystymo reikalai, tai ten galėtų rastis vieta, šalia tos žalios teritorijos, kuri taptų visuomeniniu turbūt skveru, apie tai bus kalbama turbūt su vyskupija“, – sako Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius Gediminas Rutkauskas.

Planuojama, kad į skverą ir bažnyčią iš Naujamiesčio žmonės pateks per Stepono gatvę.

Gyventojai pageidavo praėjimą atverti tik pėstiesiems ir dviratininkams. Paveldosaugininkų teigimu, Šventojo Stepono bažnyčia - vieninteliai Renesanso epochos maldos namai sostinėje, kuriuos puošia 17-ą amžių menantis grafito tinkas.

Šalia bažnyčios veikusiose kapinėse palaidota universiteto profesorių, dvasininkų, kapinės žinomos ir kaip maro aukų laidojimo vieta. Todėl buvusių kapinių teritorijoje nenumatoma naujų statinių. Šalia bažnyčios yra buvęs vienuolynas, kurį 19-ame amžiuje carinė Rusija pritaikė kalėjimui. Jo teritoriją šiandien kasinėjantys archeologai sako, kad randantys kalėjimo pastato fragmentų, tačiau jie sovietmečiu užversti dideliu sluoksniu statybinio laužo.

Panorama. Guašu Lukiškių aikštėje stovintį monumento „Laisvės kalva“ fragmentą apipylusi lietuvių kalbos mokytoja tai pavadino „performansu“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt