Naujienų srautas

Kultūra2019.09.30 15:27

„Kitoje tylos pusėje“ – Algimanto Puipos pramanyta šalis: katei baigiasi blogai, bet išnyra kašalotas

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2019.09.30 15:27

Režisierius Algimantas Puipa po ketverių metų grįžo į didįjį kiną, pristatydamas žiūrovams bene 20 metų brandintą literatūros kūrinio ekranizaciją. Naujasis filmas „Kita tylos pusė“ sukurtas švedų rašytojo Torgny Lindgreno romano „Kamanių medus“ motyvais.

Mėgindamas „prisipratinti senatvę“, kaip neseniai išsitarė vienoje LRT TELEVIZIJOS laidoje, A. Puipa naujajame filme rodo du įmetėjusius brolius – Einarą (akt. Juozas Budratis) ir Kasparą (akt. Povilas Stankus). Vienas kito jie nematė visą amžinybę, nors jų namus skiria tik upė. Kasdien jie stebi vienas kitą ir... laukia vienas kito mirties.

Draugystė su literatūra – smagi ir pavojinga

Naujasis A. Puipos darbas radosi iš režisieriaus simpatijų skandinavų literatūrai, kultūrai, žmonėms. „Perskaitęs T. Lindgreno romaną ilgai apie jį svarsčiau, kol supratau, kad būtų visai smagu sukurti skandinavišką filmą. Man įdomi romano biblinė tematika – dviejų brolių neapykanta vienas kitam. Ir trečio žmogaus pasišventimas be aiškesnių motyvų būti su jais iki galo“, – per filmo pristatymą žiniasklaidai teigė A. Puipa.

Kai prieš gerus 15 metų A. Puipa sumanė ekranizuoti „Kamanių medų“, scenarijaus autorius Jonas Cornellis tvirtino, esą T. Lindgreno knygos Švedijoje beveik neekranizuojamos. Tačiau A. Puipai pavyko jį pakeisti jo nuomonę „Vilko dantų karoliais“.

Deja, neatsiradus lėšų filmo kūrimui, scenarijus vėliau buvo ne kartą perpirktas, kol galiausiai grįžo pas lietuvių režisierių.

100 procentų

Filmo operatorius Algimantas Mikutėnas-Mikas, nufilmavęs jau bene 14 pilnametražių vaidybinių filmų, teigė didžiausią dėmesį visada skyręs šviesai, piešiniui, paveikslui ir portretui. Nėra tokio darbo, kuriuo jis būtų likęs nepatenkintas. „Visas savo idėjas įgyvendinau, o šiuo atveju – 100 procentų“, – tvirtino Mikas.

O sunkumų filmuojant Rusnėje, pasak jo, buvo į valias: tai potvynis nuslūgdavo, tai koks elektros laidas išlįsdavo. „Tad man teko nuolat suktis iš padėties“, – kalbėjo lietuvių kino veteranas.

Anot režisieriaus, 50 procentų filmo sėkmės priklauso nuo filmavimo vietos. „Pajūrio kraštas ypač kinematografiškas. Senoji vokiška architektūra, čerpių stogai, raudonos plytos padeda kurti savitą vaizdo plastiką. Radau ten viską, ko reikėjo“, – savo simpatijas Pamario kraštui paaiškino A. Puipa.

Gyvastis, maitinama keršto

Pagal T. Lindgreno „Kamanių medų“ sukurtą filmą A. Puipa vadina sakme, šekspyriška drama. „Dramaturgija labai stipri, stiprūs ir personažai. Tai dviejų brolių kova, kaltės jausmas, meilė vienai moteriai, neapykanta, kuri brolius ir susieja, verčia gyventi vardan keršto“, – teigė A. Puipa.

Einaro ir Kasparo broliškas ryšys nutrūko dar jaunystėje, kai abu mylėjo vieną moterį vardu Mina (akt. Asta Stankūnaitė). Vienam ji buvo žmona, kitam – meilužė. Mina pagimdė sūnų. Vienas jį vadino Etanu, kitas – Vincentu.

Einaras gerai prisimena tą vasarą, kai žuvo sūnus. Kalti buvo abu broliai. Tragiškas įvykis dar labiau pagilino nesantaiką ir visiems laikams atėmė ne tik sūnų, bet ir mylimą Miną.

„Vienas mano, kad ji jį paliko ir išvažiavo, o kitas žino, kad ji mirė – jis ją palaidojo. Tačiau abu savo senatvės dimensijose ir demencijose pradeda nesusigaudyti, kaip yra iš tikrųjų“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Ryto suktinis“ teigė A. Puipa.

Brolių nesantaika paaiškėja, kai jų gyvenime atsiranda dar viena moteris – Izabelė (akt. Viktorija Kuodytė). Trumpam apsistojusi pas vieną jų, ji pasilieka pusmečiui ir tampa tiltu tarp dviejų užsispyrusių senukų.

„Ji tas brolių istorijas „siurbia“. Todėl simboliškai kita tylos pusė yra 40 metų neišsiklabėjimo, kai gyventa vienatvėje. Pagaliau jie rado tarpininką, kuriam gali papasakoti visas savo istorijas. Tačiau tos istorijos nėra teisybė, nes jiedu neatsimena, kaip buvo iš tiesų“, – aiškino A. Puipa.

Du apdovanojimai Skandinavijoje

A. Puipos naujasis darbas Skandinavijos kino festivalyje Helsinkyje praėjusį rugpjūtį pelnė du pagrindinius apdovanojimus. Tarptautinė žiuri jį pripažino geriausiu ilgametražio vaidybinio filmo kategorijoje, o pagrindinio vaidmens atlikėjas aktorius J. Budraitis pelnė prizą už geriausią vyro vaidmenį. „Kita tylos pusė“ yra 21-asis ilgametražis vaidybinis A. Puipos filmas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi