Kultūra

2019.09.28 13:14

Afganistano meno kolektyvas „ArtLords“: kaip kūryba gelbsti smurto fone

Vita Ličytė, LRT RADIJO laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt2019.09.28 13:14

Meno kolektyvo „ArtLords“ nariai save vadina „artyvistais“ – aktyvistais, kurie meno priemonėmis siekia socialinio pokyčio. Meno kolektyvo „ArtLords“ narys Omaidas Sharifi sako, kad jie savo veikla nori sukurti atsvarą karo ir nežinomybės dėl ateities atmosferai.

„Žiniasklaida piešia labai neigiamą Afganistano paveikslą. Ir tai apie ką jie kalba yra tiesa. Tačiau yra ir pozityvi šios istorijos pusė. Visoje šalyje yra daugybė menininkų ir aktyvistų, kurie kiekvieną dieną dirba, kuria ir ieško sprendimų, kad kas nors pasikeistų“, – „Kultūros savaitei“ sako O. Sharifi.

Meno kolektyvas „ArtLords“ 2014-ais metais prasidėjo nuo penkių draugų, kaip savanoriška organizacija. Pirmiausia jie užsimojo pakeisti Kabule per paskutinį dešimtmetį išdygusių daugybę niūrių betoninių sienų. Jų funkcija – apsaugoti nuo sprogimų, tačiau O. Sharifi sako, kad šios apsauginės tvoros pradėjo slėgti paprastus jo gyventojus.

„Motyvacija pradėti „ArtLords“ atsirado, kai Kabulas buvo paverstas miestu-kalėjimu. Kai vyriausybė, tarptautinės institucijos, ambasados – visi savo būstines ir namus apjuosė bjauriomis sienomis. Taigi sostinė, kurioje esu visą savo gyvenimą, čia taip pat užaugo ir mano tėvai, šis nuostabus miestas tapo labai atstumiančiai atrodančia vieta. Taigi tuo metu nusprendėme sugriauti šias sienas, šiuos barjerus. Vienintelis būdas tai padaryti buvo dažymas, piešimas. Todėl pasivadinome „ArtLords“. Pradėjome piešti, kad šios sienos pranyktų“, – pasakoja vienas iš meno kolektyvo iniciatorių.

Anot O. Sharifi, sienos, neatpažįstamai pakeitusios Kabulo veidą, dabar tapo drobėmis jų piešiniams, kuriuose jie kalba apie taikos ilgesį, moterų teises, sveikatos priežiūros sistemos ydas ir kitus šalies skaudulius, bei dalykus, kurie suteikia jėgų gyventi.

Nuo vienos iš tokių sienų skvarbiai žvelgia didelės akys, o šalia užrašas sako: „Mes jus stebim“. Menininkai primena politikams apie vis dar šalyje klestinčią korupciją, kurios jie neketina toleruoti. Tai vienas iš daugybės „ArtLords“ darbų, kuris tapo vienų iš ikoninių.

Dabar kolektyvui priklauso 53 žmonės. Iš sienų tapytojų, grafitininkų būrio „ArtLrods“ išsivystė iki gatvės teatro grupės, animacijos, trumpų dokumentikų projektų. Kolektyvas įkūrė meno kavinę, meno galeriją, kurioje vyksta parodos, pardavinėjami suvenyrai ir meno kūriniai. O. Sharifi su kolegomis žinią apie kitokį Afganistaną, afganus, siekiančius taikos, skleidžia po visą pasaulį.

„Žiniasklaida piešia labai neigiamą Afganistano paveikslą. Ir tai, apie ką jie kalba, yra tiesa. Čia vyksta karas, smurtas, kiekvieną dieną kur nors griaudi sprogimai. Daugybė žmonių žūsta. Kiekvieną dieną žūsta daugybė mano šalies žmonių visame Afganistane. Tai siaubinga. Mes kenčiame jau paskutinius 40 metų. Didelė dalis šalies gyventojų gimė, užaugo, gavo išsilavinimą karo sąlygomis. Tai baisu. Tačiau tuo pačiu metu afganai nepasiduoda, nepaisant visų šių iššūkių tebėra menas, muzika, gyvenimas vis tiek tebevyksta. Ir vienas tokių pavyzdžių yra „ArtLords“, – pasakoja O. Sharifi.

Pasak O. Sharifi, „ArtLords“ tampa vienintele ir pagrindine meno organizacija Afganistane. Daugybė menininkų visoje šalyje pripažino jų darbą, nes organizacija ne tik telkia kūrėjus ir aktyvistus, kad šie veiktų kartu, bet ir gina jų teises, populiarina Afganistano kultūrą ir meną.

„Nusprendžiau pasauliui parodyti kitokią savo šalį. Aš noriu parodyti pasauliui, kad Afganistane yra kuriamas menas, kad čia gyvena paprasti piliečiai, žmonės, kurie nori, kad smurtas pagaliau baigtųsi. Skleidžiame žinią, kad čia yra menininkų, kurie atsidavusiai dirba, kad kažką pakeistų.“

Viena iš paskutiniųjų „ArtLord“ iniciatyvų – laiškų rašymo akcija „Skausmo laiškai“ – „Dard-e-Dil“ . Vasarą „ArtLords“ pakvietė visus Afganistano gyventojus rašyti laiškus ir juose dalintis savo viltimis, išgyvenimais ar siūlymais, kaip padėti šaliai. Kai kurie laiškai – net gi žmogaus teises pažeidimus liudijantys dokumentai.

„Gyvenu skausme, tačiau šypsausi. Žmonės mano, kad aš drąsi, tačiau aš neturiu kito pasirinkimo“, – tai viena eilutė iš šimtų iš viso Afganistano suplaukusių ranka rašytų laiškų. Šie laiškai bus įteikti Talibano vadovams, šalies vadovams, Jungtinių Amerikos Valstijų atstovams – pusėms, kurios veda taikos derybas.

Paklaustas, ką reiškia būti menininku Afganistane, O. Sharifi sako, kad tikriausiai visur pasaulyje juo būti nėra lengva. Afganistane būti menininku reiškia dar ir gyventi dideliame skurde su daugybe kasdienių išbandymų.

„Niekas tavęs nelaiko rimtu žmogumi. Bet mes šalyje jau keičiame tokį požiūrį apie meną ir apie aktyvizmą. Mes iš naujo pristatome, kodėl verta kolekcionuoti meną, kodėl verta domėtis menu ir ką jis gali. Taigi po truputį viskas keičiasi, tačiau čia menininkams sunku išgyventi priekinėse šio karo ir smurto linijose“, – LRT RADIJUI sako O. Sharifi.