Kultūra

2019.09.27 23:27

Festivalyje „Sirenos“ pjesę skaitys 17 vaikų ir paauglių iš Lietuvos

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.27 23:27

Vilniuje prasidėjo tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, kitą savaitę užsienio spektaklių programoje – trupės iš Didžiosios Britanijos pjesės skaitymas „Naktis seka dieną“, kuriame dalyvaus 17 vaikų ir paauglių iš Lietuvos.

17 vaikų ir paauglių, įveikę į atrankas, gavo galimybę dalyvauti britų režisieriaus ir dramaturgo Timo Etchellso pjesės skaityme „Sirenų“ festivalyje.

Vienas iš pjesės skaitymo režisierių, Vilniuje atrinkęs skaitovus, – Matthew`u Evansas. Režisierius sako, visi atrankoje dalyvavę vaikai buvo įdomus, tačiau atrinkti labiausiai tikę pjesės idėjai.

„Ieškojome tokių vaikų, kurie būtų tokie, kokius matome aplink, įvairiausių tipažų. Nenorėjome vaikų su aktorine patirtimi, bet tokių, kurie gerai jaučiasi būdami savimi ir tiesiog skaitydami pjesės tekstą. Iš viso sulaukėme apie šimto vaikų, kurie norėjo patekti į projektą, o mes galėjome pasirinkti tik 17. Svarbiausia mums buvo, kad jie sudarytų ansamblį scenoje“ – sako M. Evansas.

Viena iš 17 – 14-metė Ugnė Šepetytė, ji sako, kad nesvarbu, kokio amžiaus vaikas, šioje pjesėje ras sau kažką sava.

Britų trupė „Forced Entertainment“ susikūrė dar 9-ajame dešimtmetyje, o spektaklį „Naktis seka dieną“ sukūrė prieš 12 metų. Jo premjera įvyko Belgijoje su Belgijos vaikais. Per tą laiką spektaklis rodytas Jungtinėje Karalystėje, Pietų Korėjoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Pjesėje vaikai skaito žodžius, kuriuos jiems sako suaugusieji, jo stiklas, kad žiūrovai išgirstų kaip jų sakomi žodžiai skamba vaikų lūpomis. „Naktis seka dieną“ režisierius įvardija ne kaip spektaklį, o pjesės skaitymu 17 žmonių.

„Tekstas tas pats skirtingose šalyse, išskyrus nedidelius pakeitimus, jį pritaikome konkrečiam kontekstui, pavyzdžiui, kalbėdami apie sporto šakas, Lietuvoje keičiame į krepšinį, nes jis čia populiarus. Tai tik tiek kinta pjesė. Kai repetuojame, įdomu stebėti, kaip skirtingų šalių, tautybių vaikai reaguoja į scenarijų, vieni atpažįsta viena, kiti – kita. Tačiau daugiausia bendrų atpažįstamų dalykų“, – M. Evansas.

Pjesės Naktis seka dieną skaitymas Sirenose spalio 4 ir 5 dienomis Šokio teatre.

Panorama. Nelaimė Stetiškių kaime: dėl kol kas neaiškių priežasčių nukrito ultralengvasis lėktuvas, pilotas žuvo