Kultūra

2019.09.30 19:50

Metropoliteno operos vadovas: 20 moterų kaltinimai garsiajam Placido Domingo nėra pagrįsti

LRT.lt2019.09.30 19:50

Tą šeštadienio pavakarę Metropoliteno operos generalinis direktorius Peteris Gelbas surengė Metropoliteno operos choro ir orkestro susirinkimą. Jo tikslas buvo išsiaiškinti, kodėl operos vadovas laikinai neatleido bei neapklausė operos dainininko Placido Domingo, kuris yra kaltinamas seksualiai priekabiavęs prie 20 moterų. Susirinkimas buvo surengtas tą pačią dieną, kai amerikiečių portalas „National Public Radio“ (NPR) publikavo kelių Metropoliteno operos darbuotojų, dirbančių kartu su Domingo, pasakojimus.

Portalui NPR Metropoliteno darbuotojai kalbėjo anonimiškai, nes bijojo atpildo. P. Gelbas reikalavo, kad šis pasitarimas vyktų už uždarų įmonės durų. (NPR bendravo su susirinkime dalyvavusiais septyniais Metropoliteno operos darbuotojais).

4 darbuotojai teigė, kad P. Gelbo surengto pasitarimo tikslas buvo paaiškinti chorui ir orkestrui, kodėl jis laikinai neatleido ar nepašalino P. Domingo iš dalyvavimo operos veikloje.

P. Gelbas taip pat pamėgino atskirti šį sprendimą nuo veiksmų, kurių operos teatras ėmėsi po įvykio, kai devyni vyrai apkaltino dirigentą Jamesą Leviną seksualiniu išnaudojimu. Šis iš pradžių buvo nušalintas, o paskui ir atleistas iš įstaigos.

Susirinkime dalyvavę darbuotojai taip pat paminėjo ir teatro scenos operatorių Johną Kopley, kurį Metropoliteno opera atleido 2018 sausį dėl nepagrįstų įtarimų seksualiai priekabiavus prie Metropoliteno operos choro dainininkės.

P. Gelbas teigė, kad 20 moterų apkaltinus P. Domingo seksualiniu priekabiavimu jis nesiėmė jokių veiksmų iš dalies todėl, nes moterys apie tai pranešė tik „Associated Press“, bet ne kitoms patikimoms naujienų agentūroms.

Pasak P. Gelbo, „Associated Press“ pateiktiems pranešimams trūko pagrįstumo. „Associated Press“ žinių agentūra apklausė apie 30 žmonių, kurie paliudijo „netinkamą, seksualinį atspalvį turintį Domingo elgesį“. Šeštadienį operos vadovas teigė, kad visos su „Associated Press“ bendravusios moterys tą padarė anonimiškai ir tai verčia abejoti jų pateiktais kaltinimais.

Susitikimo metu keletas operoje dirbančių darbuotojų paneigė šį teiginį. Pasirodo, kad dvi moterys – Patricia Wulf ir Angela Turner Wilson – apie priekabiavimą prakalbo viešai.

Praėjusį mėnesį, paskelbus pirmąjį „Associated Press“ pranešimą, Los Andželo opera – įstaiga, kuriai P. Domingo vadovavo daugiau nei 15 metų, – paskelbė pradedanti tyrimą prieš P. Domingo. Metropoliteno operos solistams, scenos operatoriams, režisieriams, šokėjams ir choreografams atstovaujanti Amerikos muzikantų gildija (angl. AGMA) šį mėnesį paskelbė pasamdžiusi advokatus, kurie vykdys atskirą tyrimą dėl P. Domingo mestų kaltinimų. AGMA neatskleidė, kiek ilgai truks šis tyrimas.

P. Gelbas pirmadienį atsisakė duoti interviu NPR, bet pateikė pareiškimą: „Rugsėjo 21 dieną Peteris Gelbas surengė atvirą pokalbį su orkestro ir choro nariais. Buvo kalbama apie pastarųjų savaičių įvykius Metropoliteno operoje. Susirinkimo metu ponas Gelbas keletą kartą teigė, kad Metropoliteno opera rimtai žiūri į šiuos kaltinimus seksualiniu priekabiavimu ir piktnaudžiavimą valdžia.“

Pareiškime teigiama, kad, pasak Metropoliteno operos vadovo, nėra pakankamai pagrįstų Domingo kaltės įrodymų, todėl būtų teisinga palaukti, kol bus baigti Los Andželo operos ir AGMA tyrimai. Pasak Metropoliteno operos vadovo, „jei tyrimai ar kitos priemonės įrodys Domingo kaltę, opera skubiai ims veiksmų.“

Darbuotojai susirinkimo metu taip pat kritikavo taikomą žmogiškųjų išteklių politiką, sietiną su seksualiniu priekabiavimu. Jie ypač atkreipė dėmesį į Levino ir Copley situacijas. Pasak operos darbuotojų, yra sukuriamas įspūdis, kad Metropoliteno operoje vyrų yra klausomasi, o į moterų kaltinimus priekabiavimu nėra atsižvelgiama, – rašo dienraštis NPR.

„Placido Domingo yra operos melžiama karvė, ir kartais manau, kad valdžiai labiau rūpi pinigai ir reputacija“, – portalui NPR teigė viena operos chorisčių. „Kas nutiks, jei kaltinimai pasitvirtins ir jei prieš maestro Domingo bus imtasi teisinių veiksmų? Manau, kad Peteris Gelbas sako: „Aš galiu demaskuoti menininkus tokiose situacijose.“

2018 metų kovo 14 dieną, praėjus dviem dienoms po Levino atleidimo, Metropoliteno operoje buvo įrengta speciali anoniminė telefono linija darbuotojams, skirta informuoti apie priekabiavimą ir netinkamą elgesį.

Šeštadienį vykusio susirinkimo metu Metropoliteno operos vadovas teigė, kad įstaiga lauks, kol Los Andželo opera atliks tyrimą dėl galimo priekabiavimo. P. Domingo nekoncertuos Los Andželo operos renginiuose iki 2020 metų vasario. Tačiau šį rudenį operos dainininką tikrai pamatysite Metropoliteno operose „Makbetas“ ir „Madam Baterflai“.