Naujienų srautas

Kultūra2019.09.27 10:04

„Džokerio“ kūrėjų atsakas į kaltinimus: viena filmo misijų – kelti diskusijas nepatogiais klausimais

LRT.lt 2019.09.27 10:04

Jau kitą savaitgalį, spalio 4-ąją, kino ekranuose pasirodys ypač laukiamas šių metų filmų „Džokeris“. Nieko keisto, kad dar juostai net neišvydus dienos šviesos, apie jį jau sklandė daugybė gandų ir kalbų. Venecijos kino festivalyje pagrindinį prizą – Auksinį liūtą – pelniusiai juostai prognozuojamas ir ne vienas „Oskaras”.

Vis dėlto kūrėjams skrieja ne tik pagyros, bet ir kaltinimai. Net nematę juostos į juos atviru laišku kreipėsi vieno tragiško įvykio aukų artimieji ir netrukus sulaukė viešo atsako, rašoma pranešime žiniasklaidai.

2012 metais viename Kolorado valstijos kino teatrų per naktinį filmo apie Betmeną „Tamsos riterio sugrįžimas“ seansą jaunas vyras nei iš šio, nei iš to ėmė šaudyti į žiūrovus. 12 žmonių žuvo, dar 70 buvo sužeista. Sveiku protu nesuvokiamą nusikaltimą įvykdęs Jamesas Eaganas Holmesas nuteistas kalėti iki gyvos galvos be teisės išeiti iš įkalinimo įstaigos.

Aukų artimieji, sužinoję, jog jau spalio 4 dieną pasirodys filmas „Džokeris“, pasakojantis Betmeno didžiausio visų laikų priešo istoriją, parašė atvirą laišką „Warner Bros.“ su kaltinimais, neva juosta propaguos žiaurumą ir smurtą.

Laiške priekaištaujama, kad trileryje herojumi paverčiamas rimtų psichologinių problemų turintis žudikas, o parodydami tikrą nelaimingo ir į žiaurius nusikaltimus linkusio vyro istoriją kūrėjai tik sukels jam gailestį ir užuojautą.

„Kai sužinojome, kad „Warner Bros.“ išleidžia filmą „Džokeris“, kuriame pagrindiniu herojumi tampa blogiukas su užuojautą keliančia istorija, nustėrome. Norime, kad suprastumėte mus teisingai – remiame teisę į laisvą žodį ir kūrybinę laisvę. Tačiau kiekvienas, kas kada nors vartė komiksus, jums pasakys: su didžiule galia ateina ir didžiulė atsakomybė. Štai kodėl kreipiamės į jus – kviečiame panaudoti savo platformą ir prisijungti kovojant už saugesnę bendruomenę su mažiau ginklų. Tikiuosi, padarysite išvadas ir pasielgsite pilietiškai“, – buvo rašoma laiške.

Verta pažymėti tai, kad aukų artimieji nuomonę susidarė ir laišką parašė nė nematę filmo. Tačiau netrukus į kaltinimus suskubo atsakyti ir filmo kūrėjai, ir „Warner Bros.“.

Kompanija teigė, esą jau ilgą laiką finansiškai remia smurto aukas, tarp jų – ir nukentėjusių per 2012 metų šaudynes artimuosius. „Studija tiki, kad viena kuriamų filmų misijų – kelti diskusijas net ir nepatogiomis temomis. Nesuklyskite: nei išgalvotasis herojus Džokeris, nei filmas jokiu būdu nėra smurto realiame pasaulyje šlovinimas ar pateisinimas. To nesiekia nei filmas, nei jo kūrėjai, nei prodiuserinė kompanija. Juosta nevaizduos personažo herojiškumo“, – sakoma atsakyme vis dar gedinčioms šeimoms.

„Filme kalbama apie meilės trūkumą, vaikystės traumas, užuojautos, vieni kitų supratimo trūkumą šiandieniniame pasaulyje. Manau, pamatę filmą, žiūrovai tai aiškiai supras. Meną vadinu komplikuota sritimi, jis toks ir turi būti. Jei norite ko nors paprasto, galima užsiimti kaligrafija, tačiau filmų kūrimas visada bus paini meno sritis“, – įsitikinęs T. Phillipsas.

Režisieriui pritaria ir Džokerį naujausiame filme suvaidinęs Joaquinas Phoenixas: „Manau daugelis gali nesunkiai atskirti gėrį nuo blogio. Tie, kurie negali, visada viską interpretuos savaip. Dainų tekstus taip pat kiekvienas gali suprasti taip, kaip jiems patinka. Taip pat ir knygas. Todėl nemanau, kad tai yra filmo kūrėjų atsakomybė mokyti žiūrovus moralės ar teisingai suprasti, kas šiame pasaulyje yra gerai, o kas blogai. Bent jau man tai akivaizdu. Jei žmogus yra sutrikusios psichikos, jį paskatinti netinkamiems poelgiams gali bet kas, net ir mažiausia smulkmena“.

Filmas „Džokeris“ įvertintas pagrindiniu prizu – Auksiniu liūtu – Venecijos kino festivalyje. Po peržiūros ten filmas sulaukė net aštuonių minučių trukmės plojimų visai salei stovint.

Juosta skirta tik suaugusiųjų auditorijai ir jau dabar ją matę kritikai teigia, kad bus išgąsdinti net ir stipriausių nervų žiūrovai. Kriminalinis trileris į didžiuosius Lietuvos ekranus atkeliauja jau spalio 4 dieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi