Naujienų srautas

Kultūra2019.09.27 18:06

San Sebastiane – Igno Jonyno filmo sėkmė: juostos kūrėjai džiaugiasi išprususios auditorijos įvertinimu

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2019.09.27 18:06

Vakar, rugsėjo 26-ąją, San Sebastiano kino festivalyje Ispanijoje įvyko Igno Jonyno filmo „Nematoma“ premjera. Šiame kino forume I. Jonynas – ne naujokas. 2013-aisiais čia buvo parodyta pasaulinė jo filmo „Lošėjas“ premjera.

„Svarsčiau, ar publika vėl bus tokia gera, pasirengusi dialogui kaip anąkart. Įspūdžiai pranoko lūkesčius – jaučiuosi pakylėtas! – LRT.lt teigia festivalyje besisvečiuojantis I. Jonynas. – Prisipažinsiu, žiūrėti savo premjerų Lietuvoje nelabai mėgstu – vis tiek jautiesi tarp savų, be to, esama išankstinių nusistatymų. O į San Sebastianą susirenka giliau kinu besidomintys žiūrovai, jų reakcijos, nuomonės – labiau sinefiliškos.“

Žiūrovai po peržiūros prisipažino negalėję nuspėti, kaip filmas baigsis. Vienus finalas nustebino, kitus – šokiravo. „Atrodo, mums su Kristupu pavyko išlaikyti žiūrovų dėmesį iki pabaigos“, – džiūgauja režisierius.

Atkreiptas dėmesys ir į filmo vizualinę kalbą, nemažai diskutuota apie aktorius. Kartu su kūrybine grupe festivalyje lankosi ir „blogiuką“ suvaidinęs Darius Bagdžiūnas. Pakviečiamas į sceną, anot režisieriaus, aktorius visada sulaukia aplodismentų gausos.

Vakarą po premjeros ir kitą rytą „Nematomos“ kūrėjai patyrė susitikimų, pristatymų, interviu antplūdį. Anot scenarijaus bendraautorio filosofo Kristupo Saboliaus, nuo ankstyvo ryto į kiekvieną seansą renkasi vis daugiau žiūrovų. Į kai kuriuos rodymus bilietai išpirkti.

„Atsiliepimai labai šilti. Gauname ir pastabų, tačiau visi atkreipia dėmesį į filmo, sakykime, įdirbį – vizualinę raišką, istoriją, temą. Žiūrovai teigia, esą filmas kalba apie dabartį, jiems įdomu, kaip jo temas atskleidėme per dabarties formas. Įžvelgia ir referencijų į kino istoriją. Malonu, kad tai, ką stengėmės padaryti, ši išprususi, įžvalgi auditorija pastebi. Tai tikrai jaudina“, – džiaugiasi K. Sabolius.

Įdomu, kad festivalio rengėjams taip patiko filmo pavadinimo skambesys, kad jie nusprendė jo neversti. Tad ispanų žiūrovai filmą vadina „Nematoma“, kirčiuodami antrąjį nuo galo skiemenį.

Filmas dar gamybos stadijoje buvo gana netikėtai atrinktas į San Sebastiano festivalio programą „Glocal in Progress“. Pergalė joje atnešė piniginį apdovanojimą ir galimybę baigti filmo gamybos darbus Ispanijoje, Madride.

A klasės festivalis vėliau atrinko „Nematoma“ į savo konkursinę programą „New Directors“. Filmas joje dabar varžosi su 13 darbų iš kitų šalių. Antrasis pilnametražis I. Jonyno darbas „Nematoma“ – kriminalinė drama apie amžėjantį šokėją, kuris bėga nuo savo praeities, nusikaltimo, ir siekdamas patekti į TV šokių projektą yra priverstas apsimesti tuo, kuo nesąs.

Filme „Nematoma“, anot režisieriaus, nagrinėjama tiesos regimybės tema. „Dabar matome populizmo apraiškas politikoje. Gyvename avatarų pasaulyje – socialiniuose tinkluose gražiname, geriname savo įvaizdį, norime atrodyti panašūs į kitus. Žodžiu, bėgame nuo tiesos, glūdinčios kiekviename iš mūsų“, – LRT yra sakęs I. Jonynas.

Filme pagrindinį vaidmenį kuria geras I. Jonyno bičiulis, kurso draugas aktorius Dainius Kazlauskas, filmavęsis juostose „Atsisveikinimas“, „Tadas Blinda“ ir keliose lengvose komedijose, skirtose tiesiog praleisti laiką.

„Visi žinome, kad tai labai talentingas aktorius. Tačiau aš žinojau ir mažiau atskleistą jo gyvenimo detalę – mokykloje Dainius buvo perspektyvus pramoginių šokių šokėjas. Tad filme susisiejo du svarbūs dalykai – šokėjo ir aktoriaus talentai. Manau, daug ką nustebins D. Kazlausko vaidmuo, jis bus deramai įvertintas“, – vylėsi I. Jonynas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi