Kultūra

2019.09.26 09:32

Į „Metų knygos rinkimus“ neįtrauktos Sabaliauskaitės romano leidykla: rašytoja tendencingai eliminuojama

LRT.lt2019.09.26 09:32

Naujausias Kristinos Sabaliauskaitės romanas „Petro imperatorė“, nors sulaukė ypač didelio dėmesio ir populiarumo, nebuvo įtrauktas tarp knygų, besivaržančių „Metų knygos rinkimuose“. Neilgai trukus po lietuvių autorių kūrinių, dalyvaujančių rinkimuose, paskelbimo, internete prasidėjo svarstymai – o kur Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“?

LRT KLASIKOS kalbinti „Metų knygos rinkimų“ komisijos nariai teigė, kad K. Sabaliauskaitės romanas neįtrauktas į konkursą, nes kol kas išleista tik pirma jo dalis, o ateityje laukia tęsinys. Komisijos narės Neringos Butnoriūtės teigimu, norėtųsi apžvelgti ne tik pirmą romano dalį, bet visą vaizdą: „Norime sekti visą „Petro imperatorės“ knygų kelią ir jį įvertinti vėliau.“

Diskusijas užvirusį romaną išleidusi „Baltų lankų“ leidykla taip pat išplatino savo pareiškimą:

„Apmaudu, kai rašytoja, kurią užsienio kritikai įvardija kaip vieną stipriausių istorinio romano balsų Europoje ir kuri siejama su lietuviško istorinio romano atnaujinimu bei susidomėjimo lietuvių literatūra atgaivinimu, jau kuris laikas tendencingai eliminuojama iš lietuvių literatūros diskurso.

Matome nerimą keliančią tendenciją, prasidėjusią nuo maždaug 2011 m.: Kristinos Sabaliauskaitės kūrybą nuosekliai vengiama įtraukti į kūrybiškiausių knygų sąrašus, literatūros premijų, Metų knygos nominacijas, paliekant šią Lietuvoje ir už mūsų šalies ribų pripažįstamą bei vertinamą autorę už oficialiojo lietuvių literatūros kanono ribų.

Mūsų neįtikina argumentai, kad K. Sabaliauskaitės knygos neįtraukė į Metų knygos rinkimų prozos penketuką, nes tai „tik pirmoji knyga“; norime atkreipti dėmesį, jog tas pats argumentas buvo pasitelktas nenominavus nei „Silva rerum III“, nei „Silva rerum IV“ – motyvuota, jog šie savarankiški kūriniai buvo „tik tąsa“.

Visgi ryškiausius mūsų literatūros talentus ir jų naujus pasirodančius kūrinius reikia įvertinti objektyviai ir oficialiai. Deja, dabar jau bene dešimtmetį komisijų valingai nepastebima autorė neabejotinai nukenčia: į nominacijas ir premijas dėmesį visada kreipia, pavyzdžiui, užsienio leidėjai, rinkdamiesi, kurią lietuvių autorių knygą leisti.

Manome, jog Lietuvos skaitytojai turėtų turėti galimybę Metų knygą rinkti iš svarbiausių ir geriausių kūrinių, Lietuvoje išleistų per numatytą leidybinį laikotarpį (į jį „Petro imperatorė“, išleista 2019 08 12, neabejotinai patenka). Atkreiptinas dėmesys, kad Metų knygos rinkimai yra valstybinių įstaigų (LR Kultūros ministerijos ir Nacionalinės Martyno Mažvydo Bibliotekos) iš biudžeto lėšų įgyvendinamas projektas, todėl jiems turėtų būti keliami aukščiausi skaidrumo ir objektyvumo, o ne asmeniškumų ar tikslinio niveliavimo kriterijai, nes tokiu atveju šių rinkimų pagrindinė misija nebetenka prasmės.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt