Kultūra

2019.09.25 16:46

Kur Sabaliauskaitė?! – Metų knygos rinkimuose skaitytojai pasigedo mylimos autorės: komisija mini svarų argumentą

LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2019.09.25 16:46

Pasirodžius „Metų knygos rinkimų“ penketukams ir paaiškėjus, kurie autoriai ir jų kūriniai pretenduoja varžytis dėl geriausiojo titulo, kai kam kilo klausimas – o kur Kristina Sabaliauskaitė su savo istoriniu romanu „Petro imperatorė“? Milžiniško populiarumo sulaukęs romanas tarp nominantų neįtrauktas, tačiau tam yra svarbi priežastis, sako „Metų knygos rinkimų“ komisijos nariai.

Knygų metai lietuvių literatūroje tikrai nebuvo ypatingi, LRT KLASIKAI sako vienas „Metų knygos rinkimų“ komisijos narių Kęstutis Urba. Pasak jo, į rinkimus visuomet norisi įtraukti geras knygas, kurios formuotų skaitytojų estetines ir etines vertybes.

„Tai nebuvo pakilimo metai, ypač vaikų literatūroje. Galutinį sąrašą rinkome gal iš 15 knygų sąrašo, o ir atrinkome tik keturias nominantes, nors įprastai turime jų penkias“, – sako K. Urba.

Komisijos narė Neringa Butnoriūtė pritaria, kad nors metai nebuvo ypatingi, smagu, kad literatūroje daugėja jaunų balsų.

Paklausta apie itin didelio susidomėjimo sulaukusią Kristinos Sabaliauskaitės knygą „Petro imperatorė“, kuri į „Metų knygos rinkimus“ neįtraukta, N. Butnoriutė paaiškina situaciją: „Labai džiaugiamės nauja K. Sabaliauskaitės knyga, tačiau šiuo atveju, kai knyga turi kelias dalis, norisi apžvelgti bendrą vaizdą.“

Pasak N. Butnoriūtės, pasirodžius K. Sabaliauskaitės „Silva rerum“ romano pirmajai daliai, tai tapo savaime dideliu įvykiu ir naujove. „Vėliau išleistos kitos dalys ir buvo kilę dilemų, kaip jas įvertinti. Šiuo atveju, norime sekti visą „Petro imperatorės“ knygų kelią ir jį įvertinti vėliau“, – pasakoja komisijos narė.

Šiemet knygų penketukai buvo renkami ekspertų keturiose kategorijose: vaikų knygų, paauglių knygų (išrinktas ketvertukas), knygų suaugusiesiems ir suaugusiųjų poezijos. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos išleistos nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iki 2019 m. rugpjūčio 31 d.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet atrinko komisijos pirmininkas vaikų literatūros ekspertas doc. dr. Kęstutis Urba, Eglė Baliutavičiūtė (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja), dr. Aurelija Gritėnienė (Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresnioji specialistė), Rita Karpavičienė (Panevėžio rajono Raguvos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja), Danguolė Šakavičiūtė (literatūros kritikė).

Suaugusiųjų ir poezijos knygų ekspertų komisiją šiemet sudarė komisijos pirmininkė literatūros kritikė dr. Neringa Butnoriūtė, dr. Donata Mitaitė (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus vadovė), Ernestas Parulskis (menotyrininkas), Neringa Mikalauskienė (rašytoja, vertėja, literatūros kritikė), dr. Manfredas Žvirgždas (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tekstologijos skyriaus darbuotojas).

Už labiausiai patikusias knygas galima balsuoti iki 2020 m. vasario 14 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2020 metų vasario mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt