Kultūra

2019.09.26 13:57

Kauno architektūra žavi ir svaigina prancūzus: optimizmo kupina paroda – Grenoblyje

Paroda, pristatanti tarpukario Kauno moderniąją architektūrą, keliauja po pasaulį ir šįkart pasiekė Prancūzijoje esantį Grenoblio miestą. Pasak parodos kuratorės, Kauno, kaip moderniosios kultūros sostinės, istorija itin įdomi, tačiau dar nepažinta pasaulio, todėl svarbu ją padėti atrasti.

Miesto modernieji statiniai oficialiai pretenduoja ir į UNESCO paveldo sąrašą. Tai jau ne pirma Kauną reprezentuojanti paroda šiame Prancūzijos Alpių papėdėje esančiame mieste – Grenoblyje. Abu miestus keletą dešimtmečių sieja graži bičiulystė.

Kauno modernizmo architektūros paroda jau aštuntą kartą keliauja į užsienį. Šįkart ji pristatoma Prancūzijos Grenoblio mieste esančiuose Architektūros namuose.

Parodoje – Kauno architektūros fenomenas – modernioji miesto architektūra, susiformavusi tarpukario Lietuvoje, miestui tapus laikinąja sostine. Simboliškai paroda pavadinta Optimizmo architektūra.

Kuratorė Marija Drėmaitė sako, kad paroda apima platesnę istoriją: „Tai ne tik architektūros istorija, bet ir nuotaikos, žmonių troškimai pasistatyti naują valstybę, naują sostinę.“

Pasak parodos kuratorės, Kaunui išties pavyko pasiekti modernumo proveržį – per dešimt metų buvo pastatyta dešimt tūkstančių pastatų, daugumą jų (7000) – gyvenamųjų namų.

Tuo laiku susikūrusi nauja architektų bendruomenė: beveik 60 architektų ir inžinierių, grįžusių po studijų užsienyje, ėmėsi įgyvendinti savo idėjas – visiems norėjosi naujo, modernaus, vakarietiško Kauno.

Parodoje galima išvysti Kauno centrinių gatvių interaktyvų maketą su svarbiausiais moderniosios architektūros simboliais, tarp jų – Centrinį paštą, Vytauto Didžiojo Karo muziejų, Kristaus Prisikėlimo bažnyčią.

Parodoje gausu simboliškų detalių, pavyzdžiui, kitokį Kauną vaizduojantis futuristinis Liudo Parulskio paveikslas. Parodos simboliu pasirinktas apskritas langas.

„Tai architekto Arno Funko 1933 m. suprojektuotas Iljinienės butas su apskritu langu. Toks langas atstovauja modernistinį kanoną“, – sako M. Drėmaitė.

Kauną ir Grenoblį oficiali bičiulystė sieja nuo 1997 m. Jau keletą dešimtmečių miestai bendradarbiauja ekonomikos, socialinėje, kultūros srityse.

Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas pasakoja, kad Kauno ir Grenoblio draugystės pavyzdys yra užkrečiantis ir turėtų būti pavyzdžiu kitiems miestams.

Nuo senų laikų šiame Prancūzijos Alpių papėdėje įsikūrusiame mieste studijavo Lietuvos inteligentija. Šiandien šiame mieste, garsėjančiame žiemos sporto tradicijomis, telkiasi gausi lietuvių bendruomenė, kurios gretas nuolat papildo pagal mainų programas į regiono universitetus atvykstantys lietuvių studentai ir jaunieji mokslininkai.

Plačiau – laidos įraše.

Grenoblio mieste – paroda, pristatanti tarpukario Kauno moderniąją architektūrą