Kultūra

2019.09.24 14:20

„Vilniaus lenkų scenos susitikimai“ susilaukė pasaulinio dėmesio

LRT.lt 2019.09.24 14:20

„Vilniaus lenkų scenos susitikimai“ – vienintelis festivalis pasaulyje, suburiantis Lietuvos ir užsienio lenkų teatrus. Šiemet – 9-asis – vyks spalio 24–28 dienomis, jo šūkis „Tik tikri išgyvenimai“.

Jau netrukus Vilniaus teatrų scenose žiūrovai turės galimybę išvysti pasirodymus iš Europos, Azijos, Šiaurės Amerikos ir net Australijos, rašoma festivalio pranešime žiniasklaidai.

Festivalis vienija įvairiuose kraštuose veikiančius lenkiškus mėgėjų ir profesionalius teatrus. „Vilniaus lenkų scenos susitikimai“ suteikia žiūrovams galimybę stebėti artistų pasirodymus įvairiose Vilniaus teatrų scenose, net ir istorinėse, pavyzdžiui, „Pohuliankoje“. Festivalį rengia Vilniaus lenkų teatras „Studio“.

Anot festivalio meno vadovės Lilos Kiejzik, renginys sulaukė pasaulinio susidomėjimo, mat net dešimtys teatrų iš kelių žemynų paskelbė norą jame dalyvauti.

„Susidomėjimas milžiniškas. Sulaukėme paraiškų iš Azijos, Šiaurės Amerikos, Australijos ir, žinoma, Europos. Be abejo, toks platus teatrų spektras leis parengti įvairiapusišką repertuarą. Jis mūsų žiūrovams suteiks daug nepamirštamų jausmų ir įspūdžių“, – sakė ji.

Daugiau spalvų renginiui suteiks kiti su festivaliu susiję renginiai: poezijos ir bliuzo vakarai, ekskursija Vilniaus teatro pėdsakais ir teatro dirbtuvės.

Pirmasis „Vilniaus lenkų scenos susitikimas“ įvyko 1994 metais Lietuvos sostinėje. Į Vilnių atkeliavo trupės iš Cešyno, Krokuvos, Varšuvos, Lvovo ir Niujorko. Taip pat vaidino Lietuvos rusų dramos teatras ir lenkų teatras Vilniuje. Per visą festivalio istoriją jame dalyvavo per 160 dalyvių iš JAV, Vokietijos, Austrijos, Ukrainos, Čekijos, Lenkijos, Kanados, Vengrijos, Rusijos ir Lietuvos teatrų.

Paskutiniame, aštuntajame, festivalyje 2017 metais dalyvavo net 8 teatrai, jie Lietuvos žiūrovams pristatė apie 15 spektaklių. Festivalinius spektaklius galima buvo išvysti „Pohuliankos“ teatro scenose, Vilniaus valstybiniame mažajame teatre, Lenkų kultūros namuose ir įvairiuose kultūros centruose Vilniuje, Kaune ir Trakuose.

Žiūrovai turėjo galimybę pamatyti spektaklius „Emigrantai“ (Vilnius/Varšuva), „Kartoteka“ (Tomskas), „Tamara L.“ (Torontas), „Saulėgrįža“ (Varšuva), „Batsiuviai“ (Lvovas), „Seksmisija“ (Viena), „Našlės“ (Trakai), „Kelias“ (Teatro draugija „Pod Gorkę“).

Pagrindinis „Vilniaus lenkų scenos susitikimų“ apdovanojimas įteiktas Lenkų liaudies teatrui iš Lvovo. Už lenkų rašytojo Vitkacy dramos kūrinio parengtą spektaklį „Batsiuviai“ Lvovo teatro grupė gavo 1 tūkst. eurų piniginį prizą, kurį finansavo Lenkijos Senato pirmininkas.