Naujienų srautas

Kultūra2019.09.21 13:04

Brazdžionio archyvas – internete už 2,5 mln. JAV dolerių

atnaujinta 20.52

Poeto, literatūros kritiko Bernardo Brazdžionio archyvas parduodamas internetiniame aukcione už 2,5 mln. JAV dolerių, praneša portalas draugas.org.

Portalas praneša, kad parduodami jo ranka rašyti eilėraščiai, laiškai artimiesiems, asmeninės fotografijos ir kitokie dokumentai.

B. Brazdžionio archyvas rastas sandėlyje, už kurio nuomą kurį laiką niekas nebemokėjo. Archyvo savininkas – savo pavardės atskleisti nenorėjęs amerikietis, nekalbantis lietuviškai.

B. Brazdžionis mirė 2002-aisiais, eidamas 96-uosius metus.

Lietuviškai nekalbantis amerikietis B. Brazdžionio archyvą parduoda už daugiau nei du milijonus eurų. Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas LRT TELEVIZIJOS laidai „Panorama“ sako, kad tokia suma Lietuvai yra milžiniška ir vargu ar įstengtumėme dalyvauti tokiame aukcione.

„Aštuoni aplankai už du su puse milijonų dolerių – tai tikrai būtų milžiniška suma. [...] Ji viršija ne vienos valstybės įstaigos metinį biudžetą. Tad tikrai sunku įsivaizduoti, kaip galima tokiomis sąlygomis aukcione dalyvauti“, – kalbėjo M. Kvietkauskas.

Pasak ministro, didžioji B. Brazdžionio archyvo dalis – 30 tūkstančių eksponatų į Lietuvą atvežta 2003- iaisiais ir saugoma Maironio lietuvių literatūros muziejuje, Kaune. B. Brazdžionis buvo pirmasis muziejaus vadovas nuo 1940-ųjų ketverius metus. Kas sudaro dabar parduodamą archyvą – tik spėjama.

„Iš nuotraukų ir iš aprašymo, kaip suprantu, tai yra B. Brazdžionio susirašinėjimas su jo žmona ir po to kažkokie laiškai, susirašinėjimai su kolegomis, draugais iki mirties. Didžiausią, vertingiausią dalį šio archyvo sudaro būtent laiškai“, – tvirtino Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė Aušra Martišiūtė-Linartienė.

Pasak pašnekovės, prieš penkerius metus šiuos dokumentus jau buvo siūlyta įsigyti, tačiau tai finansiškai neįstengta. Literatūros ir tautosakos instituto vadovė mato vienintelę išeitį – išsiaiškinus, kad archyvas išties vertingas, B. Brazdžionio dokumentams išpirkti lėšas skirtų mecenatai. Tai yra ne pirmas kartas, kai lietuvių literatūros klasikų paveldas gali būti prarandamas – iš privačių perpardavinėtojų institutas anksčiau neįstengė įsigyti Vytauto Mačernio rankraščių.

Plačiau – nuo 00:54 min.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi