Kultūra

2019.09.20 22:00

Pristatyta išskirtinė Ray Bartkaus instaliacija: apaštalai ryškėja fotografuojant

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.20 22:00

Jungtinėse valstijose gyvenantis menininkas Ray Bartkus Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčiai Vilniuje dovanojo 12 apaštalų instaliaciją. Ji įrengta 14 amžiaus rūsyje ir taps nuolatine šiuolaikinio sakralinio meno ekspozicija.

Marijos Ramintojos bažnyčią Vilniuje prieš pustrečio šimto metų pastatė vienuoliai Augustinai. Šventovė iškilo ant dar senesnio – 14 amžiaus mūro pamatų. Menininkas Ray Bartkus, apžiūrėjęs įspūdingą bažnyčios rūsį, čia įkūrė 12 apaštalų instaliaciją.

„Vienoje plokštumoje tu gali įžiūrėti ir žmogų, ir šventąjį. Aš galvoju, kiekviename iš mūsų slypi tasai šventumo elementas ir kiekviename šventajame slypi žmogiškumo elementas“, – įsitikinęs menininkas.

Žmogaus ir šventojo paveikslus vieną po kito keičia apšvietimas. Pustrečio tūkstančio lempučių instaliacijai paaukojo Ramintojos bažnyčios bendruomenė, padėjo įrengti ekspoziciją. Pasak kunigo ALgirdo Toliato, 12 apaštalų yra naujos bažnyčios šiuolaikinio sakralaus meno parodos dalis. Ji taps nuolatinė.

„Apaštalai yra naujienos nešėjai. Evangelijos. Ir tikslas yra, kad naujienos pasiektų klausytojus. Ir jūsų tikslas – laba diena, – ir kad kuo daugiau išgirstų, pamatytų ir perimtų. Tai lygiai taip pat ir apaštalams evangeliją perleisti suprantama kalba. Šių laikų kalba“, – sako kunigas.

Rūsyje skamba Dievo gailestingumo bažnyčioje įrašyta evangelija. Tiesa, nufilmuotus apaštalų portretus realybėje žmogus mato kitokius. Ray Bartkus specialiai apšvietimą pritaikė taip, kad veido bruožai išryškėtų juos fotografuojant ar filmuojant.

Pasak menininko, šiandien, deja, žmonės gyvenimą geriau supranta tik žiūrėdami nuotraukas socialiniuose tinkluose, televiziją.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 35.05 min.

Panorama. Medikai kovoja dėl 2 mėnesių kūdikių: į smegenis išsiliejo kraujas, vieno būklė – itin sunki
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.