Naujienų srautas

Kultūra2019.09.19 23:39

VDU atidarytas Leonido Donskio kabinetas, kuriame širdyje suskamba filosofo žodžiai

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) visuomenei atidarytas kabinetas, kuriame pristatomi prieš trejus metus mirusio filosofo, eseisto, visuomenės veikėjo ir pedagogo Leonido Donskio asmeninių knygų kolekcija bei kūrybinis palikimas. Tarp įvairių klasikų kūrinių – mėgstamiausios vaikystės knygos, persų poezija, Italijos meistrų freskų albumai.

Iš L. Donskio namų į VDU esantį kabinetą atvežta net 90 dėžių knygų, pristatomas kūrybinis palikimas ir asmeninė kolekcija – meno albumai, apdovanojimai, disertacijų originalai.

„Visos brangiausios Leonido knygos, kurias jis įsigijo, paskutiniais metais ypatingai, nes planavo daug rašyti įvairiomis temomis ir buvo nusipirkęs tiesiog blokus įvairiausių labai brangių visomis prasmėmis knygų. Ir knygos buvo iš jo jaunystės iš paauglystės“, – pasakoja L. Donskio našlė Jolanta Donskienė.

VDU profesorė, Tarptautinių ryšių prorektorė Ineta Dabašinskienė teigia, kad kambaryje esančios knygos labai įvairios.

„Kolekcija be galo įvairi, tai ne tik akademinės knygos, tai unikalūs leidiniai grožinės literatūros, poezijos. Pirmiausiai turbūt reikėtų paminėti Šekspyro įvairių kūrinių leidimus“, – teigia prorektorė.

Tokį kabinetą planuota įrengti anksčiau, bet nebuvo viskas taip paprasta, kaip tikėjosi L. Donskio našlė Jolanta. Moteris pasakoja, kiekvieną iš čia esančių 1500 knygų reikėjo peržiūrėti.

„Nes yra daug asmeninių laiškų nuo autorių, dar kažkokių pastabų, Leonido lapelių įdėta, tai buvo labai sunkus darbas su tokiu stipriu emociniu užtaisu“, – pasakoja J. Donskienė.

Peržiūrint knygas būta ir atradimų. Ypač moterį sužavėjo vyro vaikystės knygos. Ypatinga ir vienintelė yra ant stalo gulinti knyga.

„Tai paskutinė jo pirkta knyga prieš savaitę iki jo mirties. Ji pirkta Florencijoje ir Leonidas sakė, jeigu skaityti Dantę tai skaityti tik taip“, – pasakoja našlė.

L. Donskio tekstai, pasak buvusių kolegų, iki šiol nepraranda aktualumo ir išryškina šiandienos politinių ir kultūrinių realijų grimasas.

„Tai yra visiškas idealizmas, bet turi tokią prasme, kad laiks nuo laiko šaukiant „Gelbėkite mūsų sielas“, tai čia Leonidas lieka toks kaip simbolis šito kelio ir jo rašytiniai, ir kalbėtiniai pamokymai, jie skamba. Aš vis dar tuo tikiu“, – tikina VDU profesorius Egidijus Aleksandravičius.

L. Donskio kabinetas bus atviras visuomenei.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi