Naujienų srautas

Kultūra2019.09.19 21:59

VDFF: tarp kontraversiškų festivalio asmenybių – ir Wernerio Herzogo nužvelgtas sovietų lyderis

Kino mylėtojus kviečia 16-tą kartą rengiamas tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF). „Peržengti slenksčiai“ – tokiu šūkiu jis pasitinka žiūrovus šiemet.

„Šiandieną žiūrovai jau žino kas yra dokumentinis kinas“, – šypteli viena festivalio organizatorių Vilma Levickaitė ir prisimena, su kokiais iššūkiais teko susidurti pirmaisiais festivalio gyvavimo metais.

„Dokumentinis kinas svarbus tiek, kiek žmogui svarbu žinoti praeitį ir dabartį“, – atitaria Vilmos kolegė menotyrininkė, „Skalvijos“ programų koordinatorė Sonata Žalneravičiūtė.

Šiųmečio festivalio programos akcentas – stiprios, drąsios ir kūrybingos asmenybės. Priėmusios sudėtingas gyvenimo aplinkybes, ne tik su jomis susigyveno, bet ir tapo svarbios visam ir visame pasaulyje. Tai – Jurgis Mačiūnas, Jonas Mekas, Antanas Mockus, Nijolė Šivickas.

Per atidarymo seansą mintimis apie įveiktus savo gyvenimo ir kūrybos slenksčius dalinsis festivalio svečiai – garsus lietuvių kilmės Kolumbijos politikas, buvęs Bogotos meras, A. Mockus, taip pat italų režisierius Sandro Bozzolo. Pastarojo filmas „Nijolė“ (2018) subtiliai atskleidžia ekscentriškojo politiko ir jo mamos – intravertės menininkės N. Šivickas – gilų tarpusavio ryšį.

Per slenksčius žengiantis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis sako: bijai vilko – eik!

Šiųmetėje pagrindinėje festivalio programoje filmai atspindintys naujausius ir įdomiausius šių dienų pasaulio dokumentininkų ieškojimus. Atrasti kontroversišką Michailo Gorbačiovo – ne tik tragiško Sovietų Sąjungos lyderio, bet ir žmogaus – asmenybę kino mėgėjai galės žiūrėdami naujausią Wernerio Herzogo filmą-interviu „Herzogas/ Gorbačiovas“ (2018).

Pasivaikščioti seksualumo paribiais su vienu žymiausių šių laikų kompozitorių Georgu Friedrichu Haasu kvies „Menininkai iškrypėliai“ (2018). Šis filmas – tai Beatrice Behn ir Rene Gebhardto poros santykių studija.

Meditatyvus ir filosofinis Andreos Bussmann „Faustas“ (2018), prisodrintas demoniškų apraiškų, nukels į Meksikos pakrantę. Ten pat, Meksikoje, nufilmuota ir Ericko Stollo bei Chase’o Whiteside`o „Amerika“ (2018) – žmogiškos šilumos kupina istorija apie trijų jaunuolių rūpestį savo močiute, vardu Amerika.

Kubos žvejų miestelio kasdienybę fiksuoja režisierė Kim Hopkins. Filmo „Balsai iš jūros“ pristatyti ji atvažiuos su prodiusere Margareta Szabo.

Pagrindinę festivalio programą papildys dar keturios: visų trijų Baltijos šalių kūrėjų filmų apie Baltijos kelią rinktinė „Baltijos keliai“, specialioji programa „Jono Meko portretai“, legendinio latvių kino režisieriaus Herzo Franko kūrybos retrospektyva ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Prahos scenos menų akademijos Kino ir televizijos mokyklos (FAMU) studentų filmų konkursinė programa. Specialus seansas – „George: Jurgio Mačiūno ir Fluxus istorija“.

Seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse duris atvers „Skalvijoje“, rugsėjo 19 dieną. Vėliau Vilniaus dokumentinių filmų festivalis žiūrovų lauks Kaune ir Klaipėdoje.

Plačiau – „Kultūros dienos“ reportaže

Prasideda Vilniaus dokumentinių filmų festivalis: šiųmetės programos akcentas – stiprios, drąsios ir kūrybingos asmenybės
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi