Kultūra

2019.09.18 23:08

Pažintis su Lietuvos valdovais – naujoje knygoje vaikams

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.18 23:08

Leidyklos „Tikra knyga“ išleista nauja knyga „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ siekia vaikus patraukliai supažindinti su Lietuvos valdovais. Istorikių Nelės Kostinienės, Živilės Mikailienės ir iliustruotojos Linos Itagaki knyga – kelionė Lietuvos valstybingumu nuo Gedimino laikų.

Viena knygos „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ teksto autorių istorikė N. Kostinienė pasakoja prieš porą metų knygų mugėje pamačiusi tik išleistą pirmąją L. Itagaki iliustruotą knygą „Sibiro haiku“, pasvajojo, kaip būtų gerai turėti panašią knygą vaikams apie Lietuvos istoriją, Vilniaus valdovus, ir jei ją iliustruotų L. Itagaki. Tuomet pasiūlė šį darbą iliustruotojai, jai sutikus, su kolege ėmėsi rašyti tekstą.

„Visi personažai, kuriuos sutiksime, – istoriniai, visi įvykiai, aprašyti ir istoriniuose šaltiniuose, bet jei skaitote Mikalojaus laišką Augustui, jis niekada nėra jo rašęs, jis yra mūsų fantazijos vaisius. Neaišku, kaip Elena Maskvietė diktavo laiškus vyrui, tai leidome savo fantazijai (išlaisvėti – LRT.lt). Knyga ir idėja, kad ji būtų ne vien 6–12 metų vaikams, bet būtų šeimos knyga. Jos tikslas Lietuvos istorija sudominti, pravesti skaitytoją per visą istoriją, nuo Minduago iki valstybės tragedijos ir vėl atsikūrimo“, – pasakoja N. Kostinienė.

Teksto bendraautorė Živilė Mikailienė sako rašiusi galvodama apie 6–12 metų vaikus ir siekė istoriją pateikti ne kaip sausų faktų rinkinį, todėl nemažai teksto atsisakė, daugiau vietos paliekant iliustracijoms, nes per piešinius vaikui galima perteikti netgi daugiau nei tekstu.

„Sumanymas buvo vaizdžiai pateikti istoriją, paskui tas pasakojimas į piešinius išsivystė. Kaip istorikės chronologiškai papasakojom, kaip bėgant laikui vieta kito, vystėsi. (Pasakojame – LRT.lt)per asmenybes, per valdovus, per jų gyvenimo faktus, aplinkybes“, – sako Ž. Mikailienė.

Iliustruotoja L. Itagaki sako po „Sibiro haiku“ vis sulaukianti pasiūlymų kurti istorinius komiksus, šiuo metu Albanijos leidėjų užsakymu kuria knygą apie Albanijos pokario asmenybę. Ji sako, istorinius komiksus kurti labai įdomu, nes ieškodama istorinių prototipų, faktų pati daug sužino.

Bendradarbiaudama su istorikėmis iliustruojant šią knygą sako turėjusi daug laisvės, tik reikėdavo pataisyti tai, kas neatitiko istorinės tiesos.

„Galėjau piešti, kaip noriu, tik reikėjo taisyti, nes nupiešdavau kairėje rankoje kardą, o reikėjo perpiešti į dešinę. Aš pasitardavau, pasirinkdavau nuotraukas, kaip kas atrodė“, – sako iliustruotoja.

Knygai iliustruotoja sukūrė 74 iliustracijas.

Prie šios knygos dailininke su leidykla parengė ir užduočių knygelę vaikams, atsakymus į užduotis galima rasti perskaičius knygą ar apsilankius Valdovų rūmų ekspozicijoje.

Panorama. Ramūnas Karbauskis neatlyžta: neseniai atmestas LRT valdymo klausimas – ir vėl Seime
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.