Kultūra

2019.09.17 21:58

Lobis tiems, kas domisi genealogija: rasta daugiausia senų metrikų

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.17 21:58

Panevėžio vyskupijos bažnyčiose rasta daugiausia senų metrikų. Tarp jų – ir viena seniausių 1653-ųjų knyga. Specialistai sako, kad tai tikras lobis tiems, kas domisi genealogija. Visos šios knygos bus perkeltos į elektroninę erdvę.

Jungtuvių metrikuose įrašas apie neįvykusias vestuves, nes neatvyko jaunikis, krikštynų knygoje žyma apie tai, kad vaiko krikštatėviai pasiturintys kaimo šviesuoliai. Tokių įrašų dabartinėse bažnyčios knygose vargu ar pavyktų rasti, tačiau anksčiau kiekvienas gyvenimo įvykis buvo plačiai aprašomas.

„Per metrikus galime pamatyti kuo kvėpavo tas kraštas, ta parapija arba Lietuva. Kokios vyravo ligos, papročiai ir taip toliau“, – aiškina Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas.

Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos duomenimis, pagal išlikusias knygas Panevėžio vyskupija turtingiausia – čia bažnyčiose išsaugota daugiausia metrikų. Iš dvidešimties bažnyčių į elektroninę erdvę teks perkelti per tūkstantį knygų.

Iki 1940-tų metų jokios valstybinės registracijos nebuvo ir bažnytinės metrikinės knygos yra vienintelis šaltinis, pagal kurį galima nustatyti gimimo, mirties, santuokos faktus. Tai labai reikšmingas šaltinis išduodant ir oficialius dokumentus.

„Žmogui apvažiuoti potencialiai galimas vietas, kur yra tas ar tas įrašas apie tam tikrą žmogų, yra labai sudėtinga, o dabar ne tik iš Lietuvos, praktiškai iš viso pasaulio bus atvira prieiga kiekvienam žmogui, kuris domėsis savo praeitimi“, – tikina skaitmenintoja Daina Karlonaitė.

Vilniaus arkivyskupijos bažnyčiose rasti dokumentai jau perkelti į elektroninę erdvę. Pirmajame projekto etape iš viso suskaitmeninta per 700 knygų. Į elektroninę erdvę perkelti visų septynių Lietuvos arkivyskupijų dokumentus Vyriausiojo archyvaro tarnyba ketina per dvejus metus. Iš viso apie keturis tūkstančius knygų.

Elektroninėje erdvėje dėl asmens duomenų apsaugos bus skelbiami tik senesni nei šimto metų senumo įrašai.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Panorama. Gera naujiena šąlantiems: atpigus dujoms ir biokurui, šildymo kaina spalį bus 13 procentų mažesnė nei pernai