Kultūra

2019.09.17 18:44

Kol Tuminas toli, kol Tuminas kitoj šaly: didelis sezonas Mažajame teatre

LRT.lt2019.09.17 18:44

Kol įspūdžiais apie naujausią Rimo Tumino spektaklį „Edipas Kolone“ gyvena Italija, kol režisierius planuoja dar šiemet pastatyti „Faustą“ Kinijoje, jo įkurtas Vilniaus mažasis teatras rengiasi jubiliejui – šį sezoną Vilniaus mažajam sukaks 30, praneša skelbimas žiniasklaidai.

Trys žinomi režisieriai Kirilas Glušajevas, Aleksandras Špilevojus ir Gintarė Latvėnaitė naujausiais savo režisūriniais darbais atidarys naująjį sezoną ir bandys surasti raktą į trijų skirtingų teatro auditorijų širdis, pristatydami skirtingus kūrybos metodus: spektaklis „Aš nieko neatsimenu“ atskleis klasikinio teksto inerpretacijos galimybes, miuziklas mažiausiems teatro lankytojams „Manuliukai“ bus kuriamas pasitelkiant pojūčių kalbą ir muziką. O „12 gramų į šiaurę“ su gyvai kuriama ir atliekama technomuzika ir repeticijų metu gimusiais tekstais, kalbės su jaunimu apie meilės, saugumo ir ryšio tarp žmonių paieškas.

Atsakingo požiūrio simbolis

Vilniaus mažasis teatras rugsėjo 20–21 dienomis kviečia į premjerą „Aš nieko neatsimenu“ (pagal Arthurą Millerį). Tai trumpas vieno vakaro susitikimas, kai nieko reikšminga neįvyksta, tačiau kasdieniai pokalbiai atveria praėjusio gyvenimo ilgesį, pasimetimą ir pastangas susikurti viltį. Spektaklis – subtili, dramatiška ir sykiu komiška žmonių santykių ir neišsipildžiusių jausmų studija.

„Kartu tai atsisveikinimas ir meilės teatrui prisipažinimas. Jis įkvėptas trapios aktoriaus sielos ir teatro, kuriame pasakojamos istorijos, teatro, kuriame jaučiama“, – sako režisierius Kirilas Glušajevas pristatydamas būsimą premjerą.

Spaudos konferencijoje režisierius pasidalino mintimis apie būsimą šio spektaklio žiūrovą. „Manau, šis spektaklis pritrauks žmones, kuriems yra keturiasdešimt metų ir daugiau. Įtariu, kad po spektaklio daug kas norės paskambinti savo tėvams, pasikalbėti, paklausinėti jų ar tiesiog nuvažiuoti apkabinti. Tai lengva, grakšti istorija apie du žmones, kurie susitinka savo gyvenimo saulėlydyje. Laikas iššvaistytas, o likusios meilės atsargos labai didelės. Spektaklyje daug kalbama apie prisiminimus, apie tai, kas jau praėjo. Praeitis vieniems žmonėms yra įkvėpimo šaltinis, kitiems – tam tikras balastas. Kai ką norisi atsiminti, kai ko – ne, o kai kurie yra gyvi prisiminimais ir būtent jie tampa varomąja jėga“, – kalbėjo K. Glušajevas.

Pagrindinius vaidmenis režisierius pakvietė kurti aktorius Gintarę Latvėnaitę ir Gediminą Girdvainį, kuris yra tapęs aktorinio meistriškumo ir atsakingo požiūrio į profesiją simboliu, pelnęs kritikų pripažinimą ir daugybės žiūrovų meilę.

Kryptis, matuojama gramais

Šį sezoną žiūrovai turės galimybę pamatyti „12 gramų į šiaurę“, naujausią šių metų „Auksinio scenos kryžiaus“ laureato Aleksandro Špilevojaus darbą, sukurtą kartu su Vilniaus mažojo teatro aktoriais ir elektroninės muzikos grupe „Black Water“.

„Tai spektaklis apie meilės, saugumo ir ryšio tarp žmonių paieškas. Apie jaunų žmonių pasaulį, kurie ieško galimybių užpildyti savo tuštumas, nemeilės erdves. Ieško galimybių bent trumpam būti laimingi“, – intriguoja spektaklio režisierius Aleksandras Špilevojus, vaidmenis patikėjęs aktoriams Indrei Patkauskaitei, Pauliui Markevičiui, Tomui Rinkūnui ir Gintarei Latvėnaitei.

Miuziklas kūdikiams – „Manuliukai“

Žiemą teatras pasitiks su režisierės Gintarės Latvėnaitės miuziklu kūdikiams „Manuliukai“. „Manuliukas – toks minkštas, šiltas, švelnus, spalvotas, toks, kuriuo galima apsigobti, su kuriuo saugu ir ramu. Jis ne vienas, jie trys – Ma, Nu ir Liu? Kurgi jie galėtų gyventi? Kur jie galėtų megzti, kurti ir siųsti vaikams spalvotus sapnus? Ogi ten, kur saulė, mėnulis, žvaigždės ir debesys. Jie tarp tų debesų kuria pačius gražiausius, pačius šilčiausius ir spalvočiausius sapnus vaikams. Kaip pasakos personažams seksis tuos sapnus kurti, ką jie tą dieną sutiks ir pamatys, visa tai mes ir pamatysime šioje muzikinėje pasakoje“, – intriguoja miuziklo kūdikiams režisierė. Premjera numatyta pirmąją žiemos dieną.

Muziką spektakliui kurti režisierė pakvietė Zitą Bružaitę, scenografiją ir kostiumus – Antaną Dubrą, o vaidmenis kurs G. Latvėnaitė, Ilona Kvietkutė ir Božena Aleksandrovič.

Pažįstami ir nepažįstami Vilniaus veidai

Šį sezoną Vilniaus mažajame teatre atidaroma menininkės Aleksandros Jacovskytės fotografijų paroda „Vilniaus veidai“. „Vilnių visada mylėjau. Būdami studentais atradinėdavome nematytas Vilniaus vietas. Tai buvo didžiausia pramoga ir malonumas. Žymiai vėliau supratau, kad tai tapo mano ryšiu su pasauliu, su žmonėmis“, – sako scenografė, grafikė, fotografė. Parodą ji sudarė iš 200 darbų, bus rodoma tik dalis.

Nespalvotose fotografijose menininkė fiksavo veidus iš savo aplinkos – daugelis jų buvo ar vėliau tapo kultūros pasaulio figūromis. Autorė sako, esą jos fotografijose įamžinti žmonės yra natūralūs, nepozuojantys, reaguojantys ne į objektyvą, labiau į ją pačią. Fotografijose pamatysime ir Vilniaus mažojo teatro kūrėjų veidus – režisierių Rimą Tuminą, scenografą Adomą Jacovskį, kompozitorių Faustą Latėną, užfiksuotus gastrolių Italijoje akimirkomis. Parodą „Vilniaus veidai“ bus galima apžiūrėti nuo rugsėjo 20 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt