Kultūra

2019.09.13 19:43

Diskusijos dėl kultūros įstatymo: kultūrininkai sako, kad finansavimas nepakankamas, ministerija žada naujus vertinimo kriterijus

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.13 19:43

Nors Kultūros ministerija surengė jau paskutinį susitikimą su kultūrininkais dėl kultūros politikos įstatymo, klausimų dar likę nemažai. Kultūros ministras sako, kad bus įvesti kriterijai, pagal ką įstaigoms skirti finansavimą, pavyzdžiui, lankomumas, tarptautinė sklaida. Kultūrininkai sako, kad dabartinis finansavimas tikrai nedžiugina, esą net ir puikiai lankomoms kultūros įstaigoms valstybė skiria nepakankamai finansavimo.

Privačiai įsteigtą Mo muziejų kiekvieną savaitę aplanko apie 10 tūkst. žmonių. Muziejus iš bilietų surenka 40 procentų pajamų, o tai – gerokai daugiau nei įprasta praktikoje. Iš valstybės MO gauna dvigubai mažiau – 20 procentų.

Muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė sako, tikėtina, kad laikui bėgant lankytojų, kaip ir pajamų iš bilietų, kiek mažės. O dėmesio iš valstybės nevyriausybinės kultūros įstaigos teigia sulaukiančios itin mažai. Esą rengiant kultūros politikos pagrindų įstatymą į juos beveik neatsižvelgta.

„Nėra situacija džiuginanti dėl besikeičiančių prioritetų, dėl mėtymosi iš vienos pusės į kitą ir yra neapibrėžtumas“, – sako Kultūros ir kūrybinių industrijų asociacijos valdybos narys Vygintas Gasparavičius.

Kultūros ministerija tikina bando apibrėžtumo įvesti ir teigia atsižvelgianti į įvairius pasiūlymus dėl įstatymo.

„Įstaigų veikla turi būti aiškiau vertinama siejant finansavimą su veiklos rezultatais, kaip tik dabar esame parengę nacionalinėms įstaigoms jų vertinimo kriterijus“, – teigia kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Pasak ministro, finansavimą gali reikėti didinti, jei bus sutarta kelti darbuotojų kompetenciją. O kiek pinigų kokiai institucijai skirti, esą bus nutarta pagal daugelį kriterijų.

„Lankytojų skaičiumi, tarptautinės sklaidos skaičiumi ir atliekamų tyrimų, kompetencijos kėlimo poveikiu yra labai daug kriterijų, kaip galima pamatuoti ir palyginti, kaip veikia mūsų kultūros įstaigos“, – tikina ministras.

Opozicija teigia, kad ministerija, rengdama įstatymą, atsižvelgė toli gražu ne į visus kultūrininkų pasiūlymus. Anot Vytauto Kernagio, finansavimą reikia didinti, mat kai kurios kultūros įstaigos pačios uždirba daugiau nei joms skiriama iš biudžeto.

„Mano žiniomis, grįžta daug mažiau nei kultūra uždirba. Kultūra gali išsilaikyti pati iš savęs, tik mes ją padarom tokią išlaikytinę ir sakome, kad ji neuždirba, priedas prie kažko. Tai neteisinga“, – pasakoja Seimo Kultūros komiteto narys V. Kernagis.

Kultūrininkai laukia ne tik aiškumo, kaip atrodys naujas įstatymas, bet ir Konstitucinio teismo sprendimo. Kultūros rėmimo fondas finansuojamas skiriant procentą nuo surenkamų akcizų. Vyriausybė kreipėsi į Konstitucinį teismą, prašydama išaiškinti, ar toks finansavimas neprieštarauja Konstitucijai.

Žinios. Santaros klinikų ligoninės pacientai – maisto pinklėse: sustabdžius „Pontem“ veiklą, jiems siūlomas sausas davinys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt