Naujienų srautas

Kultūra2019.09.12 18:50

Literatūros festivalis „Open books“ mėgins įveikti lietuvišką drovumą: intriga, kaip tai pavyks

LRT.lt 2019.09.12 18:50

Rugsėjo 21 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) pirmą kartą su savo bendruomene susitiks literatūros festivalis „Open books“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Naujo formato renginys šiandien paskelbė programą. Joje – Autorių galerija, diskusijos, skaitymai, paroda ir „Literariumas“ su Aldona Vilutyte ir Andriumi Zalieska-Zala. Bus ir festivalio uždarymo renginys „Liter/Afteris“. Rengėjai akcentuoja, kad vienas jų tikslų – vaduoti lietuvius iš intravertiškumo jausmo. Beje, „liter“ – ne litras kokio drovulį sklaidančio gėrimo. Nors ką gali žinoti...

Open books“ po vienu stogu suburs per 80 dalyvių, iš jų – per 50 autorių, 2018–2019 metais išleidusių savo knygas lietuvių kalba.

Kalbėdama apie festivalio idėją, jo rengėja Ieva Davydenko teigė nuolat girdinti žmonių prašymus rekomenduoti, ką skaityti. „Knygų daug, bet dažnas susiduria su problema, kaip išsirinkti kūrinį. Šis festivalis taps kokybišku orientyru, padėsiančiu išsirinkti geras, pastaraisiais metais išleistas knygas“, – teigė ji.

Pagrindinėje festivalio dalyje – „Autorių galerijoje“ – šiemet telksis lietuvių autoriai. Vieni pristatys jau pripažintus ir apdovanotus kūrinius, o kiti dar tik šiemet juos ketina išleisti. Tarkime, tarp tokių – Algirdas Kaušpėdas, Miglė Anušauskaitė ir Elena Gasiulytė, Simonas Bernotas, Eva Tombak.

Knyga su derama anotacija

Festivalį aplankys knygos „Nepažįstamasis ant tilto“ autoriai. Anotaciją jai parašė pats Jungtinės Karalystės princas Williamas.

„Kūrinyje gvildenama savižudybės tema, o festivalis siekia visiems priminti, kad knygos yra ne tik tam, kad nuo gyvenimo pabėgtume, bet ir spręstume visuomenės skaudulius“, – sakė I. Davydenko, VŠĮ „Open books“ vadovė.

Nacionalinės dailės galerijos didžiojoje salėje autoriai įsikurs personalizuotuose stenduose ir be tarpininkų, moderatorių bendraus su skaitytojais. Pasak renginio sumanytojų, toks Lietuvoje retai taikomas formatas padės lietuviams įveikti intravertiškumą. Tikimasi, esą specialiai įrengta erdvė bus patogesnė mažiau formaliems, intelektualiems pokalbiams.

„Intriga, kaip tai pavyks, bet būtų gerai, jei šis festivalis pralaužtų ledus. Juolab kad ir patys skaitytojai galės rinktis iš itin didelio spektro autorių ir kūrinių, kurie atrinkti neapsiribojant viena srove ar žanru“, – sakė literatūros kritikė, literatūrologė Virginija Kulvinskaitė-Cibarauskė, gerokai prisidėjusi prie dalyvių atrankos, rengusi specialų festivalio gidą ir pati pristatanti savo naują knygą.

Anot jos, bus autorių, pelniusių Nacionalinę premiją, bus ir debiutantų. „Tai padės suvokti, kas yra rašantieji: ar jais laikome tik tuos, kurie priklauso Rašytojų sąjungai, ar ir tuos, kurie išleido vieną, bet labai populiarią knygą“, – teigė V. Kulvinskaitė-Cibarauskė.

Festivalio programą papildys Gintaro Grajausko, Giedrės Kazlauskaitės, Laimos Kreivytės, Kornelijaus Platelio, Jolantos Onos Vitkutės ir A. Kaušpėdo kūrybos skaitymai.

„Vakarinėje festivalio dalyje – „Liter/Afteryje“ – skaityti galės visi pareiškusieji norą“, – pasakojo I. Davydenko. Skaitymus moderuos žinomas rašytojas Alvydas Šlepikas.

Keturios diskusijos

Dar viena svarbi programos dalis – keturios diskusijos. Festivalį atvers tema „Ar tikrai lietuviai nemoka juoktis?“ Lankytojai išgirs, ką apie tai mano Inga Vidugirytė-Pakerienė, Ainis Storpirštis ir Herkus Kunčius.

Antroji tema – „100 literatūros gyvenimų: literatūra kine ir teatre“ į diskusiją sukvies režisierius Algimantą Puipą ir Joną Vaitkų, taip pat filosofą Nerijų Milerių.

Trečioji diskusija, moderuojama Audriaus Ožalo, kels klausimą, kas nužudė literatūros kritiką. Į jį mėgins atsakyti literatūros kritikė dr. Jūratė Čerškutė ir publicistas Aidas Puklevičius.

Festivalis kvies pakalbėti apie problemas, kurias vis drąsiau gvildena literatūra, tačiau visuomenėje jos dar nutylimos. Įžvalgomis dalysis aktorius, rašytojas Marius Repšys ir poetė, menotyrininkė L. Kreivytė, pokalbį moderuos Birutė Rutkauskaitė.

Kultūros virimas ir virsmas

Visą festivalio dieną bus galima apžiūrėti meno knygų ekspoziciją „NoRoutine Books“, o po oficialios dalies visi dūgs į festivalio uždarymui skirtas dūzges bare „Nauji vėjai“.

„Kultūrinis mūsų gyvenimas, sakyčiau, gerokai užpelkėjęs, todėl toks renginys gali paskatinti „kultūrinį virimą“, – buvo įsitikinęs rašytojas Marius Ivaškevičius. – Akivaizdu, kad jaučiame tokių renginių alkį, todėl šis festivalis tikrai ras savo vietą po saule. Juolab kad jis turi visus reikalingus elementus tam, kad galima būtų kokybiškai praleisti literatūrinę dieną.“

Jis prisiminė Vilniaus knygų mugę, į kurią kartą per metus suplūsta žmonės iš visos Lietuvos. „Taip atsiskleidžia didelis kultūros alkis. Dėl „Open books“ tokių renginių pagausės“, – teigė M. Ivaškevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi