Kultūra

2019.09.12 16:42

Naujas Lietuvos rusų dramos teatro sezonas: Jono Vaitkaus sutramdytas tryliktas apaštalas, arba debesis kelnėse

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2019.09.12 16:42

„Regis, kad su klausimais, kur link einama, susiduria visi teatrai. Ar teatras apskritai reikalingas? Muziejai – ar dar reikalingi? Teatro ir viso meno žmonėms tikrai yra apie ką pagalvoti“, – sako režisierius Jonas Vaitkus, su kurio režisuojamu spektakliu „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ Lietuvos rusų dramos teatras pasitiks 74-ąjį sezoną.

Klasikos dermė su šiuolaikine drama

Olga Polevikova, LRDT vadovė, įsitikinusi, kad teatras sezoną pradės galingai. Kalbėdama apie artėjantį sezoną, O. Polevikova dalijasi idėjomis ir lūkesčiais supinti klasiką su šiuolaikine drama: „Šiuolaikinė dramaturgija mūsų teatre kartais priimama skeptiškai, todėl viliamės ją priartinti prie žiūrovų, pristatyti, kad tai taptų stipria repertuaro dalimi.“

Pasak teatro vadovės, sezoną pradės J. Vaitkaus „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“, kurtas pagal poeto Vladimiro Majakovskio kūrybą. Šio poeto kūryba paskutinį kartą LRDT skambėjo prieš daugiau nei 50 metų – 1962 m. V. Majakovskio „Blakę“ yra statęs režisierius Leonidas Lurje.

J. Vaitkaus spektaklis – tikrai ne vienintelė 74-ojo sezono naujiena, patikina O. Polevikova. Bus pristatyta ypatinga premjera – Stepheno Sondheimo miuziklas „Into The Woods“, kurį LRDT režisuoja Vilius Malinauskas.

Planuose – ir rygietės režisierės Laros Surkovos spektaklis „Kalnelis“, taip pat Filipo Losio spektaklis pagal geriausia šių metų pjese pripažintą Michailo Durnenkovo „Utopiją“, pelniusią aukščiausią Rusijos teatro „Auksinės kaukės“ apdovanojimą.

Sezono finalas ateis su Michailo Bulgakovo kūriniu „Meistras ir Margarita“. Šio šedevro imsis režisierė Juliana Laikova iš Maskvos.

Visada yra apie ką pagalvoti, meno žmonėms – ypač

J. Vaitkus, besirengiantis premjerai, naujo LRDT sezono pristatymo metu sakė besidžiaugiantis gerai nusiteikusiu ir atsidavusiu kolektyvu, išgelbėjančiu bet kokią situaciją. Tačiau teatro situacija apskritai režisierius nėra itin patenkintas.

„Nežinau, kaip yra kituose teatruose, bet vis kyla klausimų, kur viskas eina. Man atrodo, kad su šiais klausimais susiduria ir juos sprendžia visi teatrai. Ir pats poetas Vladimiras Majakovskis visą gyvenimą sprendė tokias – politines, meno, vietos, kūrėjo – problemas. Teatras atsidūręs aklavietėje ir galvoja, ar jis reikalingas? O muziejais ar reikalingi? Teatro ir meno žmonėms yra apie ką pagalvoti“, – svarsto režisierius.

J. Vaitkus džiaugiasi V. Majakovskio kūryboje radęs sąšaukų, aktualumų. Anot kūrėjo, poeto eilėse sau artimų momentų rado ir aktoriai: „Skaitai V. Majakovskį, giliniesi į jo kūrybą ir jei darai tai atidžiai, praplyšta tie tikrieji, nuoširdūs jausmai.“

Spektaklio „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ dailininkas Jonas Arčikauskas akcentuoja V. Majakovskio kūrybos aktualumą, o tai, anos dailininko, geros kūrybos bruožas. „Tai rimtas kūrėjas. Man V. Majakovskis įdomus kaip asmenybė, įsivelianti į politinį žaidimą ir tų pačių, šalia esančių, politikierių sudorojama, suniokojama“, – teigia J. Arčikauskas.

Aktorė Aleksandra Metalnikova, spektaklyje įkūnijanti V. Majekovskio mylimają, sako išsigandusi, kai jai buvo skirtas šis vaidmuo: „Tai sudėtingas vaidmuo, sudėtinga moteris. Jei daryčiau dokumentinę versiją, gal būtų lengviau nei tokią, futuristinę. Surinkau nemažai žinių apie savo vaidinamą Liliją. Tai moteris, pasižymėjusi energetika ir galia, nepaprastai traukusia vyrus. Ji nebuvo išvaizdi, bet turėjo nepaprastą moterišką jėgą.“

A. Metalnikova, kalbėdama apie įkūnijamą Liliją, sako, kad ši moteris labai kankino V. Majakovskį. „Tai buvo viena pirmųjų moterų, prabilusių apie laisvę meilei, teigusi, kad nereikia apsiriboti vienu žmogumi. V. Majakovskis tarsi priėmė šį dalyką, bet kita vertus, jis norėjo turėti Liliją tik sau ir nesidalyti ja su kitais vyrais. Tai jį kankino“, – pasakoja aktorė.

Valentinas Navopolskis, vienas pagrindinių spektaklio aktorių, teigia, kad jam V. Majakovskio lyrika – meilės ir pavydo eilės: „Mano pažintis su V. Majakovskio ir prasidėjo nuo jo rašytų meilės eilių. Tiesiog fantastika, kaip poetas žongliruoja žodžiais. Kai ištari juos garsiai, kažkas tarsi suvibruoja, nieko negali padaryti.“

Spektaklio „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ scenografiją ir kostiumus kuria dailininkas Jonas Arčikauskas, muzikos ir vaizdo projekcijų autorius – ukrainiečių kompozitorius Oleksandras Shymko, choreografiją kuria Pavelas Fokinas. Spektaklyje dviem sudėtimis vaidins beveik visa LRDT aktorių trupė, o scenoje žiūrovai pamatys net keturis skirtingus Majakovskius ir dvylika nuotakų!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.