Kultūra

2019.09.12 11:51

Vilniaus vietos, susijusios su Čiurlioniu: apie jas papasakoti užsimojo žingeidusis fotomenininkas

nauja paroda ir knyga
LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.09.12 11:51

Kaip ir kadaise, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namuose Vilniuje tebeskamba muzika, genialaus menininko prisilietimus tebesaugo pianino klavišai, paveikslai. Į tuos laikus, kai čia gyveno Čiurlionis, nukelia ir neseniai atidaryta žinomo fotomenininko Stanislovo Žvirgždo paroda ir knyga „Čiurlionis ir Vilnius“.

S. Žvirgždo nuotraukose – Vilniaus pastatai, gatvės, peizažai – visi jie vienaip ar kitaip susiję su Čiurlioniu. Nors čia jis praleido nedaug laiko, veiklos nestigo – organizavo chorus, dalyvavo parodose, kūrė dainas, svajojo apie Tautos namus.

Pianistas ir Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas tikina, kad beveik kiekvienas namų taškas turi savo istoriją: „Čiurlionio namai įsikūrė čia 1925 m., bet tik 1992 m. buvo galutinai įrodyta, kuriame kambaryje jis leido laiką ir gyveno. Vilniuje vietų, susijusių su Čiurlioniu, ne viena ir ne dvi. Dabar jos tampa žinomos, iškyla lyg iš kokios miglos ar ūkanų.“

Knygoje „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“ – 44 fotografijos, sukurtos 2016–2018 m. Greta jų – su Čiurlionio lankyta vieta susijusios nuotraukos ar atvirukai, tarsi gijos jungiančios su praeities istorija.

„Kai skaitydavau ir rasdavau kokią paminėtą, su Čiurlioniu susijusią vietą, iš karto pradėdavau jos ieškoti – kur tas namas, kur ta gatvė. Vėliau eidavau apžiūrėti. Kaip fotografas, esu labai žingeidus“, – pasakoja S. Žvirgždas.

Kiekvieną nuotrauką lydi tekstai iš Čiurlionio ar Sofijos Kymantaitės- Čiurlionienės laiškų, atsiminimų, kitų leidinių. „Mėginau užčiuopti Čiurlionio ir to laikmečio dvasią“, – sako fotomenininkas, ne vien fotografuodamas autentiškas vietas, bet ir metaforiškai naudodamas dailininko pamėgtus simbolius: vienišus žmones, paukščius, keistus debesis.

R. Zubovo teigimu, žvelgiant į S. Žvirgždo fotografijas tarsi artimiau prisilieti prie Čiurlionio: „Man atrodo, kad žmogus, pasivaikščiojęs Čiurlionio keliais, pasižiūrėjęs į tas pačias tarpuvartes ar architektūros grožybes, gali lengviau atrasti kelią ir į Čiurlionio kūrybą.“

Čiurlionio gimtadieniui skirti renginiai vyks Druskininkuose, Kuliuose, Rietave. Aplankyti fotomenininko Stanislovo Žvirgždo parodą Čiurlionio namuose Vilniuje ir įsigyti knygą galima iki spalio 31 dienos.

Plačiau – laidos įraše nuo 5 min.

Kultūros diena. Raganos ir bildukai pasiruošę švęsti: minimas 40-asis Juodkrantės Raganų kalno jubiliejus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt