Kultūra

2019.09.11 23:20

Paroda kvies susipažinti su 19 amžiaus Lietuva per meno kūrinius

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.11 23:20

Lietuvos meno pažinimo centras TARTL Vilniuje pristato parodą „Romantizmo amžius“. Advokato, kolekcininko Rolando Valiūno įkurtas centras kviečia lankytojus per dailės istoriją pažinti 19 amžių.

Konstantino Kukevičiaus paveikslas „Klausiant kelio“ – tik vienas iš kelių tūkstančių dailės kūrinių, apie kuriuos kolekcijos savininkas, advokatas R. Valiūnas, pasakoja užburiančias istorijas.

Naujoje Lietuvos meno pažinimo centro TARTL parodoje eksponuojama per šimtą darbų. Visus juos jungia romantizmo epocha ir 19 amžiaus istoriniai įvykiai. Užupyje įsikūręs centras teigia norintis per meną Lietuvai grąžinti jos istoriją, kaip, pavyzdžiui, poetą Adomą Mickevičių.

„Baltarusiai sako, kad jis yra baltarusis, lenkai sako, kad jis lenkas, mano apgailestavimui per daug lietuvių sako, kad jis ne lietuvis, ir iškilus poetas, koks yra Tomas Venclova. „Lietuvos istorijos visiems“ 23 puslapyje kalba apie didįjį lenkų poetą ir man atrodo, kad šiek tiek neteisinga, kad lietuviai baudžia savo vieną turbūt iškiliausių poetų vien dėl to, kad jis kalbėjo lenkiškai“, – apgailestauja kolekcijos savininkas.

Parodoje pirmą kartą eksponuojami kolekcijoje sukaupti leidiniai. 19 amžiuje per knygų iliustracijas dailė tapo pasiekiama įvairiems visuomenės sluoksniams. Daugiausia iš bajorijos kilusius menininkus tuomet labiausiai jaudino herojiškos, pasipriešinimo Carinei Rusijai temos.

Parodos kuratorė Rūta Janonienė ekspoziciją suskirstė į Atskirus pasakojimus: kaip romantizmo epochoje buvo vaizduojami lituanistiniai mitai, istorinės asmenybės ir įvykiai, mokslo ir meno santykis.

Užupyje įsikūrusį centrą aplankyti galima iš anksto užsiregistravus į ekskursiją. Pasak kuratorių, jų tikslas rengiant parodą buvo ne tik suteikti galimybę pasižiūrėti į žymiausių Lietuvos dailininkų, kaip Pranciškaus Smuglevičiaus, Ferdinando Ruščico, Mykolo Romerio ar Marko Antokolskio darbus. Esą valanda su gidu ekspozicijoje suteiks daugiau žinių apie 19 amžiaus Lietuvą, nei pusmetis istorijos pamokų mokykloje.

Panorama. Po vakarykščių Lietuvos ir Portugalijos rungtynių – Nausėdos ir Šimašiaus apsižodžiavimas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.