Kultūra

2013.01.27 11:28

S. Eidrigevičius leis dienoraštį

Rūta Mikšionienė, „Lietuvos rytas“2013.01.27 11:28

Parodai Paryžiuje besirengiantis menininkas Stasys Eidrigevičius nusprendė šiuos metus pradėti savo gimtinėje.  

Parodai Paryžiuje besirengiantis menininkas Stasys Eidrigevičius nusprendė šiuos metus pradėti savo gimtinėje.

Lenkijos sostinėje Varšuvoje gyvenantis Lietuvos nacionalinės premijos laureatas 63 metų S.Eidrigevičius Panevėžio ir Šiaulių bibliotekose susitiko su savo kūrybos gerbėjais, taip paminėdamas Vilniaus dailės akademijos baigimo 40-metį.
 
Susitikimus inicijavo Panevėžio G.Petkevičaitės-Bitės biblioteka, kurioje sukaupta didžiausia Lietuvoje menininko rankraščių, eskizų ir plakatų kolekcija. Mat gimtasis S.Eidrigevičius Mediniškių kaimas – netoli Panevėžio.
 
Dailininkas šia proga sukūrė plakatą, kuriam panaudojo per 30 metų saugomus šiaudus iš savo tėvo lauko Lepšių kaime. Bibliotekai padovanotas ir animacinis filmukas „Labanakt“, kuriame atgyja jo iliustracijos ir piešiniai.
 
Stabtelėjęs Vilniuje S. Eidrigevičius papasakojo šiuo metu baigiantis redaguoti naujausią savo kūrinį – dienoraščius, pavadintus „33 dienos Paryžiuje ir ne tik“.
 
„Paryžiuje išbuvau visą praėjusių metų lapkritį – buvau pakviestas į Paryžiaus fotografijos mėnesio renginius, – atskleidė menininkas. – Viena mano fotografija pateko į solidų katalogą.
 
Man tai – mažytė pergalė, nes konkurencija šioje srityje yra didžiulė.“
 
Dailininkas nutarė visą mėnesį ne šiaip vaikštinėti po miestą, o sukurti kultūrinį Paryžiaus portretą. Iš ryto jis aplankydavo muziejų ar galeriją, o po pietų visa tai aprašydavo.
 
S.Eidrigevičiaus sumanymas – parodyti keliautojams, kiek daug galima pamatyti romantika dvelkiančiame mieste per vieną mėnesį.
 
Dienoraštyje aprašytas ir jubiliejinės Jono Meko filmų retrospektyvos atidarymas Pompidou centre. „Ieškojau J.Meko Niujorke, o ranką jam pirmą kartą paspaudžiau Paryžiuje“, – juokėsi S.Eidrigevičius.
 
„Šį kartą Paryžių pamačiau visai kitomis spalvomis negu per ankstesnius apsilankymus, – prisipažino menininkas. – 1998-aisiais praleidau šiame mieste metus, ilgiau pagyvenau ir 2003 metais. Tačiau visą laiką ten jaučiausi truputį svetimas, užsidaręs savo pasaulyje – kaip Romano Polanskio filme „Nuomininkas“ („Le Locataire“)“.
 
Kur publikuos užrašus, S.Eidrigevičius sakė negalvojęs – mat su sūnumi pakuoja darbus kovą Paryžiuje vyksiančiai parodai.