Kultūra

2019.09.10 12:08

Sostinės sienos prisimena ir pasakoja: tarpukario žydų gyvenimas – moderniuose grafičiuose

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.09.10 12:08

Išminčius, vyras iš prekybinio rajono, berniukai su laikraščiais, prekeivis – keli Vilniuje gyvenę, o dabar nuo senamiesčio sienų besisveikinantys herojai. Projekto „Sienos prisimena“ esmė – naujai atskleisti istorines Vilniaus tarpukario žydų gyvenimo akimirkas.

Kaip sako iniciatyvos autorė Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė, tai projektas apie tarpukario Vilniaus žydų kvartalo gyvenimą: „Tai akimirkos, prikeltos iš senų nuotraukų ant sienų, kur ir vyko tie momentai, kur žmonės iš tiesų buvo nufotografuoti. Pasirinkau modernią kalbą pasitelkiant grafiti ne veltui. Norėjau priartinti istoriją prie šių dienų žmogaus, prie jaunimo.“

Gaono, Stiklių ir Mėsinių gatvėse piešiniai vaizduojantys žydų bendruomenės gyvenimą Vilniuje. Pasak projekto iniciatorės, su komanda ieškota nuotraukų, ir rasta jų gerokai daugiau, nei tikėtasi. L. Šlipavičiūtė-Černiauskienė taip pat atkreipia dėmesį, kad neieškota žinomų asmenybių. Ant sienų atsidūrę personažai – paprasti miesto gyventojai.

„Procesas prasidėjo nuo nuotraukų paieškos – archyvuose, bibliotekoje, internete... Mums padėjo, patarė ir žydų bendruomenė. Susirinkome rastas nuotraukas, tada pradėjo detalią jų atranką – žiūrėjome, kurios labiau tiks stilizavimui, piešimui. Be to, norėjosi parodyti kuo įvairesnę bendruomenę, kad būtų įamžinti ir vaikai, ir moterys, ir prekeiviai“, – pasakoja L. Šlipavičiūtė-Černiauskienė.

Vilnius turi labai turtingą istoriją, tik ieškok, nuo ko pradėti pasakoti, teigia projekto „Sienos prisimena“ sumanytoja. Tačiau ji pastebi, kad kuriama ir šnekama vis dar per mažai.

Prie kiekvieno „Sienos prisimena“ piešinio paliktas ir QR kodas, kurį nuskenavus galima pamatyti autentišką nuotrauką, kūrybinio proceso vaizdus, interaktyvų žemėlapį.

Plačiau – laidos įraše.

Sostinėje įsikūrė nauji gyventojai: ant senamiesčio sienų nugulę portretai kviečia prisiminti tarpukario žydų gyvenimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt