Kultūra

2019.09.06 23:38

Venecijos kino festivalyje – dar vienas lietuviškas akcentas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.06 23:38

Šeštadienį baigsis kelias savaites trukęs Venecijos kino festivalis, bus išdalyti Auksinio liūtai geriausiems, o penktadienį nekonkursinėje programoje įvyko ukrainiečių režisieriaus Sergejaus Loznicos filmo „Valstybinės laidotuvės“ pasaulinė premjera. Filmas – bendras Nyderlandų, Lietuvos ir JAV darbas.

S. Loznica Venecijos kino festivalyje pristatė naujausią dokumentinį filmą „Valstybinės laidotuvės“. Tai filmas, kurio pagrindas – Sergejaus Gerasimovo ir Iljos Kopalino archyvinė medžiaga, kurioje jie nufilmavo Stalino laidotuves ir atsisveikinimą 1953. Pasak S. Loznicos, visa medžiaga tada iš karto buvo padėta į stalčių ir ilgą laiką apie ją nebuvo žinoma.

„Filmas buvo nufilmuotas pagal to laikmečio reikalavimus, nes kitaip jie net nebūtų galėję kurti. Tai buvo filmas šlovinantis Staliną. Tačiau po jo į valdžią atėję žmonės jau ketino apkaltinti Staliną už visus nusikaltimus, ir ne tik jį, bet ir tuos, kas su juo buvo išvien, todėl ilgą laiką ši medžiaga buvo neprieinama“, –pasakoja režisierius.

Pasak S. Loznicos, visa archyvinė medžiaga yra ilgesnė nei 30 valandų. Stalino laidotuvės nufilmuotos ir mažesniuose miestuose, ir sostinėse, visoje Sovietų Sąjungoje ir už jos ribų – Šiaurės Korėjoje, Kinijoje, Irane. Laidotuvių ceremonijoje dalyvavo dešimtys tūkstančių gedėtojų, jos baigėsi panika ir spūstimis, pražudžiusiomis daug žmonių.

„Filme yra epizodas, nufilmuotas Vilniuje. Stalino paminklas Vilniuje stovėjo prie stoties, nugara į ją ir pasitikdavo tuos žmones, kurie jo įsakymu buvo išsiunčiami iš šalies. Toje aikštėje per atsisveikinimą buvo labai daug žmonių, visa aikštė buvo užpildyta, žmonės nešė gėles, kas pagal įsakymą, kas ne. Tačiau šis filmas yra ne tik apie Staliną, jis apie sovietmečio žmones, manau, filmas juos tiksliai atskleidžia“, – tikina S. Loznica.

Filmą „Valstybinės laidotuvės“ prodiusavo Nyderlandų kino kompanija, dalyvaujant JAV bei Lietuvos studijai, prie filmo prisidėjo ir daugiau Lietuvos kūrėjų – filmą montavo Danielius Kokanauskis, garso dizainą kūrė Vladimiras Golovnitskis, vaizdo medžiagą restauravo Jonas Zagorskas.

„Filme naudoju tik dokumentinius kadrus, nieko papildomo nefilmavau, jame nėra užkadrinio balso, mes tik sukūrėme garso takelį iš archyvinių to meto garsų, to laiko, kaip visada darau, kai naudoju begarsius dokumentinius kadrus. Bet tai ne kalbos, ne replikos, o tai, ką ir dabar girdime, – murmėjimas, važiuojantys automobiliai ir, žinoma, muzika, kuri tuo metu skambėjo Kolonų salėje Tarybų rūmuose – Šopenas, Šumanas, Čaikovskis ar Mocartas“, – pasakoja režisierius.

S. Loznica sako, kad Lietuvoje filmo „Valstybinės laidotuvės“ premjera numatyta per festivalį „Scanorama“, kuris vyks šį rudenį.

Panorama. Socialinis projektas pakeitė vieno kaimelio gyvenimą: per trejus metus beveik nebeliko bedarbių, gerokai sumažėjo socialinės rizikos šeimų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt