Naujienų srautas

Kultūra2019.09.06 15:36

Turkijos menininkas kruopštumu nesiskundžia – piešia ant moliūgo sėklų ar kukurūzų spragėsių

LRT KLASIKA 2019.09.06 15:36

Turkijos dailininkui Hasanui Kale „drobe“ mažiems šedevrams gali būti bet kas – ir degtukas, ir moliūgo sėkla. Kad būtų galima įsižiūrėti į jo darbų subtilybes, sudėtingų miniatiūrinių paveikslėlių niuansus, būtinas didinamasis stiklas.

Kūriniai – miniatiūriniai, bet jau gerai žinomi. Garsiausi H. Kale kūriniai – ant kukurūzų spragėsio tapyta scena iš Quentino Tarantino filmo „Bulvarinis skaitalas“ ar ant ryžio grūdo tapyta modernios Turkijos kūrėjo Kemalio Atatiurko figūra.

Tokia kelionė po meno aukštumas prasidėjo prieš ketvirtį amžiaus – dailininkas norėjo „naujos meno kalbos“: niekam nereikalingus ar šiukšlėmis tapusius dalykus, net ir labai mažus, paversti meno kūriniais.

Pats H. Kale sako pagalvojantis, kad galėtų įsikurti ir dirbti bet kur: „Man tereikia atsidaryti vandens butelį, įlašinti kelis lašus į kepurę, imti paletę, teptukus, kuriuos visuomet nešiojuosi krepšyje, ir galiu dirbti. Visuomet esu labai tylus, niekas net nepastebi, ką darau.“

Tačiau tai – toli gražu ne viskas, ko reikia, kad gimtų Hasano kūriniai. Būtina patirtis ir gebėjimas susikaupti. Vienam miniatiūriniam paveikslėliui kartais prireikia pusės metų darbo.

H. Kale – 60 metų, jis niekada nesimokė meno, bet kai pabandė, negalėjo atsitraukti. Ir pats nustebo, kaip menkas prisilietimas gali pakeisti tai, ką norisi išreikšti. Menininką įkvėpė paprasti daiktai, pavyzdžiui, išgertas puodelis kavos ir tai, kokie piešiniai susidaro iš likučių puodelio kraštuose.

H. Kale teigia, kad užsiimant tokiu menu, kaip jis, svarbiausia yra kantrybė. Taip pat – sugebėjimas jausti malonumą ir neturėjimas tikslo praturtėti.

Pirmiausia H. Kale ištapė pupą, po to ėmėsi kitų objektų. Dabar kūrėjo miniatiūros gali atsidurti ant jūros akmenuko ar net žuvies kaulo. Jo kolekcijoje – jau 300 meno kūrinių, o įkvėpimo šaltinis – senasis Istambulas, kurio vaizdai įamžinti ant cukraus gabalėlių, įvairių kauliukų, saulėgrąžų sėklų.

Nors H. Kale pabrėžia, kad kuriant miniatiūras nereikėtų svajoti apie praturtėjimą, jo kūriniai parduodami už tūkstančius dolerių ir noriai perkami.

Plačiau – laidos įraše nuo 15 min.

Kultūros diena. Šiauliuose – Tarptautinis senųjų fotografijos technologijų simpoziumas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi