Kultūra

2019.09.05 10:55

Didi diena už upės – atidengiama Užupio Respublikos konstitucija graikų kalba

LRT.lt2019.09.05 10:55

2019 m. rugėjo 5 d. Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta graikų kalba. Ceremonijoje dalyvaus Graikijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje dr. Vassiliki Dicopoulou, Užupio Respublikos prezidentas Romas G. Lileikis ir premjeras Sakalas Gorodeckis.

Užupio konstitucijos vertimas į graikų kalbą turi simbolinę prasmę, nes pirmieji įstatymai Europoje buvo užrašyti būtent graikų kalba. Vienas ankstyviausių įvykių Atėnų istorijoje yra Drakono įstatymų kodekso sukūrimas apie 620 m. pr. Kr. Tad įstatymų rašymo tradicija graikų kalba siekia jau daugiau nei 2,5 tūkstančių metų. Pirmoji šių laikų konstitucija Graikijoje buvo priimta 1822 m. Dabartinė Graikijos Respublikos Konstitucija formaliai yra peržiūrėta ir pakeista 1952 m. Konstitucija. Pagerbiant pagrindinį šalies įstatymą, centrinė Graikijos sostinės Atėnų aikštė, esanti priešais Graikijos Parlamentą, vadinama Konstitucijos aikšte.

Malonu, kad Užupio Respublikos Konstitucijos vertimas į graikų kalbą sutampa su abiems tautoms svarbiu istoriniu laikotarpiu: kaimyninė Lietuva pernai minėjo valstybingumo šimtmetį, Užupis – 20-metį, o 2021 m. Graikija minės 200 metų sukaktį nuo nepriklausomos valstybės atkūrimo.

Pažink pats save! - buvo parašyta visatos centre - Delfu šventovės prieigose. Ar viską žinome vienas apie kitą, nes niekada nevėlu pažinti.

Kas: Užupio Respublikos Konstitucijos atidengimo graikų kalba ceremonija

Kada: 2018 m. rugsėjo 5 d., ketvirtadienis, 18.00

Kur: Konstitucijų siena, Paupio g., Užupis

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt