Kultūra

2019.09.04 18:31

Amžinasis keleivis nesustoja: Augustino Savicko parodoje – kelionė ieškant prarasto Edeno sodo

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.09.04 18:31

Vilniuje, Pamėnkalnio galerijoje, atidaryta tapytojo, dailėtyrininko, Nacionalinės premijos laureato Augustino Savicko kūrybos paroda „Amžinasis keleivis“. „Tai tarsi kelionė per jo gyvenimą ir kūrybą“, – sako legendinio kūrėjo sūnus, tapytojas Raimondas Savickas, pristatydamas dailininko šimtmečiui skirtą parodą.

A. Savicko kūryba neatsiejama nuo XX a. lietuvių tapybos istorijos. Per šimtą dailininko darbų yra muziejuose, tačiau tik iš ankstyvojo, tamsiojo kūrybos laikotarpio. Parodos „Amžinasis keleivis“ rengėjai pristato kitokį A. Savicką – daugiau nei 60 veiklos metų nuėjusį sudėtingą, bet spalvingą kūrybinį kelią.

Raimondo Savicko teigimu, atėjo laikas suprasti A. Savicką, kas anksčiau gal ir nebuvo labai lengva. Tik dabar, kaip sako R. Savickas, atsiskleidžia menininko paliktos kūrybos klodai.

Parodoje „Amžinasis keleivis“ – 18 paveikslų. Juos, iš asmeninio archyvo, kartu su R, Savicku atrinko menotyrininkė Danutė Zovienė, tyrinėjanti dailininko palikimą ir parengusi spaudai išsamią jo monografiją.

Pati D. Zovienė teigia, kad parodoje norėta parodyti kelis išeities taškus, svarbiausius A. Savicko kūrybos bruožus: „A. Savickas, pradėjęs tapyti pokario metu, jau buvo susiformavusi asmenybė, turinti daug gyvenimo patirties. Ir ta patirtis buvo ne pati gražiausia.“

Dailininko vaikystė ir jaunystė prabėgo su tėvu diplomatu Jurgiu Savickiu Skandinavijos šalyse, Prancūzijoje. Jis daug keliavo po Vakarų Europą, bet 1939 m. su mama grįžo į Kauną. Čia likimas jo nepagailėjo – gete žuvo brolis, vėliau jis neteko motinos, o karo buvo nublokštas į Rusiją, vargo akmens skaldyklose.

Pasak D. Zovienės, A. Savickas liko žmogus be šeimos ir be tėvynės: „Vienas jo kūrinių – „Išvarymas iš rojaus“ – ir reiškė tai, kad menininkas tarsi buvo išvarytas iš savo rojaus. Ir jis visą gyvenimą ieškojo to Edeno sodo.“

Prigimtinis dviejų kultūrų – lietuvių ir žydų palikimas, asmeniniai išgyvenimai paliko pėdsakų A. Savicko kūryboje. Kaip sako menotyrininkė, tėvynės arba prarasto rojaus ilgesys jam sutapo su prarastos šeimos tema, kurios visą laiką ilgėjosi ir ieškojo.

D. Zovienė tikina, kad A. Savickas, kitaip nei daugelis tyliojo modernizmo dailininkų, nepasuko į abstrakčią raišką, o formulavo savo tapybos kalbą, paremtą giliu spalvos pajautimu, emocionaliu potepiu.

A. Savicko tapybos paroda „Amžinasis keleivis“ Pamėnkalnio galerijoje Vilniuje vyks iki rugsėjo 24 d.

Plačiau – laidos įraše, nuo 13:45 min.

Kultūros diena. Menininkų kalnelis priglaudė tapytoją Antaną Kmieliauską: sakė, kad geras dailininkas turi dirbti kiekvieną dieną, neišskyrus ir sekmadienių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt