Kultūra

2019.09.03 21:34

Lietuvą pasiekė išskirtinė dovana iš Florencijos – Šv. Kazimiero paveikslas

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.09.03 21:34

Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejų pasiekė išskirtinė dovana iš Florencijos – Lietuvos globėjo, Šventojo Kazimiero paveikslas, tapytas 17-ajame amžiuje.

Šventojo Kazimiero paveikslas į Bažnytinio paveldo muziejų atkeliavo prieš kelias dienas. Antradienį jis oficialiai padovanotas Vilniaus arkivyskupijai ir bus saugomas Bažnytinio paveldo muziejuje.

„Tai nedidelis, labai meniškas puikus kūrinys, kuris teks muziejui, vertinga dovana. Labai meniškas nuostabus Florencijos tapytojo, su tokiu itališku dramatizmu ir netgi juodbruvumu, kuris šiaip nebūdingas, jie dažniausia būna šviesiakiai ir šviesiaplaukiai, LDK Kazimierai“, – pasakoja Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė.

Darbą muziejui padovanojo Florencijos šv. Lauryno bazilikos klebonas monsinjoras Viola. Jis sako, tai jo šeimos kolekcijai priklausęs paveikslas, kurį norėjo padovanoti tęsdamas draugystę tarp Vilniaus ir Florencijos. Prieš metus Bažnytinio paveldo muziejuje buvo eksponuojamas 17 amžiaus Florencijos auksakalio šv. Kazimiero relikvijorius ir relikvijos autentiškumą patvirtinantis dokumentas, taip pat saugomi Šv. Lauryno bazilikos archyve.

„Pirmą kartą susipažinau su Lietuva, kai čia lankiausi 2018-aisiais, kai šiame muziejuje buvo eksponuojama garsioji Florencijos Šv. Lauryno relikvija. Tuomet likau sužavėtas jūsų krašto istorija, kultūra ir gyvu pamaldumu šventiesiems, todėl nusprendžiau, kad reikia pratęsti istorinę Vilniaus ir Florencijos kultūrinę politinę draugystę“, – sako Monsinjoras Marco Domenico Viola, Florencijos Šv. Lauryno bazilikos klebonas.

Pasak S. Maslauskaitės-Mažylienės, Kazimiero atvaizdo istorijoje šis kūrinys išsiskiria psichologizmu ir dramatizmu, taip pat barokiniams karalaičio portretams nebūdingu itališku juodbruvumu. Šv. Kazimieras pavaizduotas su tamsiu drabužiu ir šermuonėlių mantija, jo veido išraiška liudija, jog šventasis išgyvena mistinę patirtį.

Šį darbą Bažnytinio paveldo muziejuje bus galima apžiūrėti iki spalio 4-osios. Vėliau kūrinys bus saugomas muziejaus saugyklose ir eksponuojamas kitomis progomis.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt