Kultūra

2015.09.08 13:45

Kritikai apie „Sangailės vasarą“: turėtumėte siekti „Oskaro“

LRT.lt2015.09.08 13:45

Rugpjūčio 21 d. Lietuvoje pradedama rodyti Alantės Kavaitės režisuota „Sangailės vasara“ jau tapo vienu svarbiausių filmų Lietuvos kino istorijoje. Dviejų paauglių Sangailės ir Austės istoriją pamatė žiūrovai festivaliuose daugiau nei 20 pasaulio miestų, o teigiamas tarptautinių kritikų recenzijas filmas skaičiuoja dešimtimis, rašoma pranešime spaudai.

Rugpjūčio 21 d. Lietuvoje pradedama rodyti Alantės Kavaitės režisuota „Sangailės vasara“ jau tapo vienu svarbiausių filmų Lietuvos kino istorijoje. Dviejų paauglių Sangailės ir Austės istoriją pamatė žiūrovai festivaliuose daugiau nei 20 pasaulio miestų, o teigiamas tarptautinių kritikų recenzijas filmas skaičiuoja dešimtimis, rašoma pranešime spaudai.

„Poetiškas siurprizas iš Lietuvos“ ir kiti komplimentai

„Poetiškas siurprizas iš Lietuvos: užvaldanti, hipnotizuojančiai nufilmuota istorija apie jauną merginą, dievinančią skraidymą ir ir kitą paauglę merginą, kuri padeda šią jos aistrą realizuoti“, – rašė „LA Times“ kritikai. „Patraukliai paprasta, poetiška pasaka apie paauglių brandą“, – įvertino „Hollywood Reporter“. „Lenkų filmas „Ida“ gavo Oskaro nominaciją už geriausią kinematografiją. „Sangailės vasaros“ kūrėjai turėtų siekti to paties“, – įsitikinę Kalifornijos tinklalapio „The Wrap“ kritikai.

„Stilistiškai nepanaši į kitas pastarųjų metų paauglystės dramas. Neįprastų, europietiškų meilės istorijų gerbėjams tikrai patiks“, – rekomendavo nepriklausomų kino kritikų tinklalapis „Way Too Indie“. „Filmas parodo neeilinį santykių stiprumą – tokį, kuriame visa kita išnyksta“, – sakė amerikiečių kino žurnalas „Variety“.

Dauguma kritikų filmą vertina teigiamai ir giria už jo vaizdingumą bei puikiai pajaustą paauglystės nuotaiką. Daug kam įspūdį daro lietuviškos vasaros vaizdiniai. Visi filmo aktoriai yra iš Lietuvos. Prancūzijoje dabar gyvenanti A. Kavaitė taip pat yra lietuvė, vaikystę ir paauglystę praleidusi čia.

„Sangailės vasaros“ sėkmė – viso lietuviško kino sėkmė

„Sangailės vasaros“ kelionė po pasaulį ir nuolat gaunami nauji kvietimai vykti į skirtingus festivalius, konkursines ir paraleles programas rodo didžiulį susidomėjimą ir įvertinimą. Tokį, kokio turbūt dar nei vienas lietuviškas filmas nebuvo sulaukęs“, – filmo svarbą įvertino „Sangailės vasaros“ prodiuserė Živilė Gallego.

 „Per metus filmas apkeliaus virš 30 festivalių, o kartu su juo į daugelį pristatymų vyksta režisierė A. Kavaitė ir pagrindinės aktorės Julija Steponaitytė ir Aistė Diržiūtė. Tai teigiamas postūmis visam lietuviškam kinui. „Sangailės vasaros“ atsiradimas įvairių festivalių programose kreipia dėmesį į mūsų šalį ir kino kūrėjus“, – džiaugiasi Ž. Gallego.

Apdovanojimas „Sundance“ festivalyje

Pasaulinė filmo premjera įvyko sausį, meninių filmų meka laikomame amerikiečių „Sundance“ festivalyje. Ten „Sangailės vasara“ iš karto buvo apdovanota: A. Kavaitė pripažinta geriausia užsienio filmo režisiere.

„Sundance“ festivalis rengiamas nuo 1978 m., jame kasmet apsilanko beveik 50 tūkst. žmonių ir parodoma 200 rinktinių filmų (šiemet į festivalį patekti bandė 12 tūkst. filmų). Joks kitas ilgametražis vaidybinis lietuviškas filmas „Sundance“ festivalyje net nebuvo parodytas.

Vėliau sekė stiprus pasirodymas Berlyno kino festivalyje, kur įvyko filmo premjera Europoje. Berlyne „Sangailės vasara“ pateko į „Panoramos“ programą, skirtą daugiausia žadančiam naujų režisierių kinui. Tame pačiame festivalyje „Sangailės vasaros“ aktorė A. Diržiūtė pateko tarp perspektyviausių jaunų Europos kino aktorių „European Shooting Stars“ programoje.

Filmas įvertintas ir Slovakijoje – A. Kavaitė apdovanota Trenčino miesto mero prizu už geriausią režisūrą šios šalies „Art Film Fest“ festivalyje.

„Sangailės vasara“ jau pripažinta ir Lietuvoje. Gegužę įvykusioje „Sidabrinių gervių“ ceremonijoje filmas išrinktas geriausiu lietuvišku ilgametražiu vaidybiniu filmu, J. Steponaitytė išrinkta geriausia aktore, o filmo dailininkas Ramūnas Rastauskas – geriausiu dailininku.

Į Lietuvos kino teatrus „Sangailės vasara“ atkeliaus rugpjūčio 21 d. Filmas pasakoja apie dvi merginas, Sangailę ir Austę, netikėtai susipažinusias akrobatinio skraidymo šventėje. Sangailė – uždara, savimi nepasitikinti. Ji nori pilotuoti lėktuvą, bet bijo. Austė – visiška Sangailės priešingybė, spalvinga menininkė. Merginos susidraugauja taip, kad abiejų jų gyvenimai po šios vasaros nebebus tokie, kokie buvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.