Kultūra

2019.08.30 21:41

Istorinius Vainų rūmus žada atverti vilniečiams

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.30 21:41

Vilniaus senamiestyje bus restauruojami istoriniai Vainų rūmai. Rūmus pardavė ilgus metus pastatų komplekse dirbusi „Vilniaus vandenų“ administracija. Projekto architektė sako, kad čia bus atkurtos ir daugiau nei tris dešimtmečius Dominikonų gatvėje veikusio Marijos Šlapelienės lietuvių knygyno erdvės.

Vainų rūmai, dar žinomi kaip Pociejų, Dominikonų gatvėje pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose minimi 17 amžiuje. Kaip Aleksandro Jasienskio Vainos, Vitebsko ir Vilniaus valdininko, namas. Keletą kartų perstatytas kompleksas išlaikė renesanso, klasicizmo ir istorizmo stilių elementų.

Per keletą metų ketinama rūmus atverti visuomenei. Planuojama atkurti buvusį praėjimą į Stiklių gatvę, ir rūmų kiemą paversti žmonių susitikimų erdve. Aptikta senoji rūmų sienų spalva – tamsaus akmens imitacija.

Nuo 1906-ųjų Dominikonų gatvėje veikė istorinis Marijos Šlapelienės lietuvių knygynas. Jo erdvės bus atkuriamos. Keturis dešimtmečius veikusi lietuviška įstaiga buvo uždaryta tik 1949-aisiais.

„Iš knygyno buvo išvežti 5 sunkvežimiai knygų, į Knygų rūmus, tai buvo virš 10 tūkst. knygų ir tai sudarė didžiąją dalį knygų rūmų fondų“, – pasakoja Jolanta Paškevičienė, M. ir J. Šlapelių muziejaus vadovė.

Po pirmojo pasaulinio karo, kai Vilnių okupavo Lenkija, Šlapelienės knygynas tapo lietuvių susibūrimo, dalijimosi žiniomis vieta. Čia buvo galima ir knygą pasiskolinti. Savininkė kolekcionavo leidinius apie Lietuvą, jų gaudavo ir iš Europos, ir iš Australijos. Marijos ir Jurgio Šlapelių namų muziejaus vadovė sako, kad knygyno savininkė buvo viena ryškiausių moterų 20 amžiuje.

„Šiaip Šlapelienė yra daug kur buvusi pirmoji. Yra pirmoji Vileišio knygyno vedėja, pati pradėjo, išmoko tvarkyti knygas, ji buvo pirmoji Birutė. Šitą turbūt visi žinote, kad ji pirmoji dainavo pirmoje lietuviškoje operoje. Taip pat ji buvo pirmoji moteris knygynininkė profesionalė, ilgiausiai turėjusi knygyną“, – J. Paškevičienė.

Šiuo metu paveldosaugininkai rūmuose atlieka architektūrinius tyrimus, aiškinasi, ar pastate yra išlikę sieninės tapybos, žymi langų, durų angas, kurios buvo pakeistos sovietmečiu.

Žiūrėkite plačiau reportaže nuo 30 min.

Panorama. Svarstoma, kokio amžiaus turi būti kviečiami šauktiniai: ar vaikai iš mokyklos suolo tinkami kariniam muštrui?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.