Kultūra

2019.08.28 21:43

Klaipėdos senamiestyje nugriautas paveldosaugininkų saugomas pastatas

teisinasi, kad statinys buvo pavojingas
Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.28 21:43

Klaipėdos senamiestyje staiga nebeliko paveldosaugininkų saugomo pastato. Objektą restauruoti turėjęs savininkas jį nugriovė iki pamatų, tačiau sako, kad vertingąsias jo savybes – medines, metalines, mūrines dalis – saugo sandėlyje po stogu.

Namą imituojantys tentai Klaipėdos senamiestyje dengia gudrybę – nebeliko čia stovėjusio valstybės saugomo 18-ojo amžiaus pastato.

„Klaipėdos senamiestyje galėčiau net įvardinti kaip vandalizmo atvejis, nežiūrint, kad kaip ir buvo išduotas statybos leidimas vykdyti šito objekto restauravimą ir kapitalinio remonto darbus, taigi tikrai nebuvo projektinėj dokumentacijoj griovimo“, – sako Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vedėja Audronė Puzonienė.

Pirmajame saugomo pastato aukšte 18-ajame amžiuje buvusi pašto siuntinių stotis, antrame ir mansardoje – butai. Pastaruosius dešimtmečius pastatas stovėjo apleistas.

„Identifikuotas autentiško 18 amžiaus mūro fragmentai, tai reiškia, vertingoji savybė. Dalis konstrukcijų medinių, kaip vertingosios savybės, taigi bet kokiu atveju vykdant statybos darbus, statytojas negali pažeisti vertingųjų savybių“, – tikina A. Puzonienė.

Pastato savininkų atstovas lankėsi pas paveldosaugininkus, sužinojo, kaip reikia atkurti statinį, išgirdo, kad šiukštu negriauti sienų, tačiau specialistai sulaukė skambučio, jog sklype vykdomi kažkokie darbai.

„Pamačiau, kaip nedidelis ekskavatorius kelia pastato griuvenas į savivertę, aišku, sustabdžiau visus darbus. Iki darbų pastatas buvo, bet jo būklė išties nebuvo gera“, – aiškina Laisvūnas Kavaliauskas, Kultūros paveldo departamento vyriausiasis specialistas.

Pastato šeimininkų atstovas, paklaustas, kodėl neatsižvelgė į Kultūros paveldo departamento perspėjimus pastato negriauti, teisinosi, kad statinys buvo pavojingas praeiviams.

„Pastato būklė ne kartą buvo žymima kaip bloga. Mes ėmėmės veiksmų, kad neįvyktų nelaimė ir ant praeivio neužkristų kokia konstrukcija ir nesužalotų, todėl ėmėmės veiksmų išardydami, kiek įmanoma daugiau išsaugodami“, – pasakoja savininkų įgaliotas atstovas Marius Šeškauskas.

Prieš kelis dešimtmečius pastatas buvo tvarkomas, permūrijamas, perdengtas stogas. Dabar liko tik pamatai. Paveldosaugininkams atstovas paaiškino, kad visos griuvenos rūšiuojamos ir saugomos.

Plačiau – reportaže nuo 33.55 min.

Panorama. Virginijus Sinkevičius su Ursula von der Leyen aptarė eurokomisaro prioritetus: viršuje – klimato kaita ir skaitmenizacija
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.