Kultūra

2019.08.28 18:27

Sovietinė vaikystė Lietuvoje: kai mokytoja kalba apie Staliną, o tu simpatizuoji Vakarams

išskirtinė paroda
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.08.28 18:27

Kokia buvo sovietinė vaikystė Lietuvoje? Nuobodi, pilka, liūdna? Lietuvos ypatingasis archyvas parodo, kad vaikystė, nepaisant laikotarpio, visuomet marga ir įvairialypė. Sovietmetis ne išimtis – ne tik dirbta ir mokytasi pagal numatytas taisykles, bet ir maištauta, prieštarauta primestiems reikalavimams ir sekta vakarietiškomis madomis.

Lietuvos ypatingasis archyvas rengia parodų ciklą apie sovietinę Lietuvos visuomenę, o naujojoje parodoje kviečia pažvelgti į sovietinę vaikystę. Šio archyvo specialistė ir parodos kuratorė Rūta Grišinaitė LRT TELEVIZIJAI sako, kad sovietinė vaikystė – įdomus, nes nevienalytis reiškinys.

„Šia paroda ir siekiame parodyti tą įvairovę. Pristatomi tokie reiškiniai kaip ateistinis ar karinis, patriotinis auklėjimas, taip pat pionierių ir spaliukų veikla. Parodos dalis „Mažieji darbininkai“ parodo vaikų ir darbo santykį. Sovietinės visuomenės nariai nuo mažens buvo ruošiami tinkamai pasirinkti profesiją, kuri atitiktų ekonominius, ūkio modernizacijos ir pan. poreikius“, – pasakoja R. Grišinaitė.

Anot specialistės, sovietmečiu vaikai buvo pratinami dirbti nuo ankstyvų dienų – daržuose prie mokyklų, o taip pat siunčiami į gamyklas ar fabrikus atlikti gamybinių praktikų. Tačiau, kaip įprasta vaikams ir paaugliams, tokioje kasdienybėje atsirasdavo ir maišto apraiškų.

„Paaugę vaikai ir paaugliai neretai priešindavosi jiems taip primetamoms taisyklėms. Jaunimas mėgdavo vakarietišką kultūrą, dalis jų net užsiimdavo antisovietinėmis praktikomis – tarpusavyje platindavo eilėraščius, įvairius atsišaukimus, paišė ant mokyklų sienų. Vaikai dalydavosi mintimis, išgirstomis savo šeimose. Gali keistai skambėti, bet kartais vaikai savitai aptardavo net politines realijas“, – tvirtina R. Grišinaitė.

Kaip vienus įdomiausių eksponatų parodoje „Vaikystė sovietinėje Lietuvoje“ R. Grišinaitė pristato vaikų rašytus laiškus: „Dalis laiškų skirti vaikiškų žurnalų, tokių kaip „Genys“ ar „Jaunimo gretos“, redakcijoms. Laiškų pobūdis įvairus, kai kuriuose jie aprašo savo kasdienybę, pavyzdžiui, kaip leidžia vasaros atostogas. Tai – unikalus šaltinis, fiksuojantis būtent vaikų balsą, kuris toks retas.“

Parodą galima apžiūrėti ir internetu.

Plačiau – laidos įraše nuo 1 val. 06 min.

„Laba diena, Lietuva“. Prognozuojama, kad kitąmet ekonomika augs lėčiausiai nuo 2009-ųjų: ar reikia tikėtis dar vienos krizės?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt