Naujienų srautas

Kultūra2015.07.26 17:05

Bairoito operos festivalis prasidėjo su trenksmu ir A. Merkel pagyromis

BNS 2015.07.26 17:05

Bairoito festivalis, kuris yra tarp labiausiai vertinamų operos pasaulyje, šeštadienį prasidėjo gerai įvertintu nauju Richardo Wagnerio „Tristano ir Izoldos“ („Tristan und Isolde“) pastatymu, kuris taip pat pelnė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pagyras.

Bairoito festivalis, kuris yra tarp labiausiai vertinamų operos pasaulyje, šeštadienį prasidėjo gerai įvertintu nauju Richardo Wagnerio „Tristano ir Izoldos“ („Tristan und Isolde“) pastatymu, kuris taip pat pelnė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pagyras.

Tamsi ir pesimistinė nauja vieno mėgstamiausių R. Wagnerio darbų interpretacija, kurią pateikė kompozitoriaus 37 metų provaikaitė Katharina Wagner ir kuri truko šešias valandas, buvo palydėta pritarimo šūksniais ir ilgais plojimais.

A. Merkel sakė, kad jai „labai patiko“.

Tačiau dideliu tiražu leidžiamas dienraštis „Bild“ savo interneto svetainėje paskelbė įtarimus, kad Vokietijos lyderė, kuri su savo vyru Joachimu Saueriu jau daug metų lankosi Bairoite, per pirmąją iš dviejų spektaklio pertraukų jautė svaigulį ir buvo trumpam nualpusi.

Šį pranešimą vėliau paneigė vyriausybės atstovas Georgas Streiteris.

Vokietijos naujienų agentūra DPA pranešė, kad galėjo sulūžti kėdė, ant kurios sėdėjo A. Merkel, todėl ji nukritusi.

Tokią įvykių versiją vėliau perėmė ir „Bild“.

Kitais atžvilgiais iškilmingas atidarymo vakaras, regis, įtiko festivalio audiencijai, kurią sudaro Vokietijos politinis ir socialinis elitas.

K. Wagner, kuri vadovauja šiam mėnesį trunkančiam vasaros muzikos festivaliui, buvo sutikta sveikinimo šūksniais ir plojimais, kai išėjo nusilenkti.

Tuo tarpu nepritarimo šūksniai buvo skirti dirigentui Christianui Thielemannui ir vokiečių sopranui Evelyn Herlitzius, kuri sunkaus Izoldos vaidmens ėmėsi likus labai mažai laiko.

Tamsi interpretacija

Naujojo pastatymo veiksmas iš pradžių vyksta laiptų raizgalynėje, kurioje įsimylėjėliai niekaip negali susitikti.

Antrajame veiksme pavydus karalius Markas, su kuriuo Izolda yra sužieduota, vaizduojamas kaip blogas ir manipuliuojantis žmogus, įkalinantis abu įsimylėjėlius savo asmeniniame kankinimų kambaryje, kuriame Tristanas galiausiai yra mirtinai subadomas.

Trečiame, paskutiniame veiksme rodomas mirštančio Tristano kliedėjimas. Amerikiečių tenoras Stephenas Gouldas sulaukė entuziastingų plojimų už Tristano vaidmenį.

E. Herlitzius jausmingai įkūnijo Izoldą, vien buvimu scenoje kompensuodama tai, ko jai galėjo trūkti kalbant apie toninį grožį.

Tai tik antras kartas, kai Katharina ėmėsi režisūros Bairoito operos rūmuose „Festspielhaus“, kurie buvo pastatyti pagal paties jos prosenelio projektą.

Prieš kelerius metus jos pristatyti „Niurnbergo meisterzingeriai“ („Die Meistersinger von Nuernberg“) buvo smarkiai sukritikuoti ir žiūrovų, ir kritikų.

Bairoito festivalyje, kuris tęsis iki rugpjūčio 28-osios, bus parodyti 7 operų – „Tristano ir Izoldos“, „Lohengrino“ („Lohengrin“), „Skrajojančio olando“ („Der Fliegende Hollander“) ir „Nibelungų žiedo“ („Der Ring des Nibelungen“) tetralogija, kurią sudaro „Reino auksas“ („Das Rheingold“), „Valkirija“ („Die Walkuere“), „Zygfridas“ („Siegfried“) ir „Dievų žūtis“ („Goetterdaemmerung“) – pastatymai.

Iš viso per festivalį operos spektakliai bus parodyti 30 kartų.

Bilietai į Bairoito festivalį vis dar yra tarp sunkiausiai gaunamų operos ir klasikinės muzikos pasaulyje.

Kaip nurodė festivalio komercijos vadovas Heinzas-Dieteris Sense, į kai kuriuos pastatymus jų laukti tenka ir 13 ar 14 metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi