Kultūra

2019.08.26 13:38

Savaitgalį praūžė šv. Baltramiejaus mugė: proga įsijausti į viduramžių vilniečių gyvenimą

LRT.lt2019.08.26 13:38

2019 m. rugpjūčio 23–24 d. Vilniuje, Rotušės aikštėje, vyko 8-oji istorinė Šv. Baltramiejaus mugė – vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso epochos miesto amatų, menų ir cechų tradicijų šventė. Mugė vilniečiams žinoma nuo XVII amžiaus vidurio, kuomet ji pirmą kartą buvo paminėta Vilniaus puodžių cecho statute 1664 metais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Dvi dienas vykstanti Šv. Baltramiejaus mugė prasidėjo iškilminga visų dalyvių amatininkų eisena, nešina istorinėmis cechų vėliavomis nuo Aušros vartų, Vokiečių, Dominikonų, Šv. Jono, Pilies gatvėmis iki Rotušės aikštės.

Renginio metu vilniečiai ir miesto svečiai galėjo pažinti atgaivintus miestiečių amatus, stebėti amatų demonstravimus, patys įsijausti į amatininko kailį ir pabandyti žiesti puodynę, verpti siūlus, austi audinį, nusikalti monetą ir pan., taip pat pasigrožėti vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso laikotarpių kostiumais, pamatyti, kaip atrodė ir kovojo XVII a. kariai, laisvalaikį praleisti pagal rekonstruojamos epochos tradicijas Lietuvos ir užsienio grupių šokius, muziką bei kitas pramogas, klausyti paskaitų apie minimo laikotarpio maistą, budelius bei amatų istoriją, įsigyti profesionalių amatininkų gamybos rekonstruotus XV-XVII a. dirbinius.

Mugės programoje svečių laukė ne tik bene 3 dešimtys muzikos, cirko, šokių, karybos pasirodymų. Šiais metais amatų demonstravimo programa kvietė amatus pažinti iš arčiau – daugiau nei 70 amatininkų-rekonstruktorių gyvai demonstravo ir mokė įvairiausių senovės paslapčių: nuo duonkubilio šulų obliavimo, medinės dūdos gamybos ar LDK valdovų žiedų dekoravimo technikų iki archajiškos vitražo gamybos.

Istorinė Šv. Baltramiejaus mugė – sertifikuota Lietuvos tautinio paveldo dalis, atgaivinamų amatų, miesto kultūros tradicijų puoselėtoja. Ši atgaivinta šventė yra nematerialaus kultūrinio paveldo vertybė, reikšmingai stiprinanti Vilniaus istorinio miesto centro – UNESCO Pasaulio paveldo vietovės kultūrinį turinį ir svarbą.

Šventės akimirkos – galerijoje.