Kultūra

2019.08.23 07:21

Baleto parodoje – ypatingi reliktai: jei galėtų kalbėti, papasakotų apie aistras ir intrigas

LRT TV naujienų tarnyba2019.08.23 07:21

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus keičia ekspoziciją ir iš saugyklų į parodų sales iškėlė unikalius, prieš beveik šimtą metų į muziejų patekusius žymiausių pasaulio balerinų puantus, reliktų, menančių istorijas ne tik apie teatro sceną, bet ir apie menininkų draugystę ar aistras.

Atnaujintoje Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus ekspozicijoje – prieškario primabalerinos, dailininkės Olgos Dubeneckienės iš karoliukų suverti scenos kostiumai, nuotraukos iš repeticijų, kuriose šokėjos – visai kitokios išvaizdos, nei šiandien matome scenoje. Muziejininkai iš fondų ištraukė ir žymiausių pasaulio balerinų batelius, kuriuos prieš beveik šimtą metų padovanojo Paryžiuje gyvenusi aktorė, režisierė Unė Babickaitė.

Muzikologė Janina Stankevičienė LRT TELEVIZIJAI sako, kad visi bateliai – su dedikacijomis: „Visuose batelių padeliuoe ranka įrašytos dedikacijos teatro muziejui. Visi jie pagaminti Paryžiuje. Toks ryšys – per U. Babickaitę, per mūsų baleto šokėjus Lietuva jungiasi su garsiausiomis pasaulio scenomis.“

Vienas iš puantų – Matildos Kšesinskos, dvidešimtį metų pagrindinius vaidmenis kūrusios imperatoriškajame Marijos teatre Sankt Peterburge. Po sovietų revoliucijos ji persikėlė gyventi į Prancūziją, įkūrė baleto mokyklą, kurioje stažavosi ir Lietuvos scenos šokio pradininkai. Tačiau ji žinoma ir dėl aistringo romano su paskutiniu Rusijos caru Nikolajumi antruoju.

anot J. Stankevičienės, tai balerina, kurios yvenimas ir kūryba apipinti neįtikėtinu skaičiumi legendų: „Tiek jos meilė su caru Nikolajumi antruoju, tiek intrigos teatre... Taip pat ir jos kūrybinis palikimas, jos vaidmenys, sukurti Marijos teatre...“

Matildos Kšesinskos puantai, laiškai Lietuvos baleto artistams, kaip ir kitos vertybės į muziejų pateko jo įkūrėjo, rašytojo Balio Sruogos rūpesčiu, kurti rinkinį jam padėjo po visą pasaulį išsibarstę draugai, žinomi menininkai.

Plačiau – reportaže nuo 5 min.

Žinios. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje – pasaulio balerinų puantų ekspozicija
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt