Naujienų srautas

Kultūra2019.08.22 15:31

„Kine po žvaigždėmis“ – daugiausiai apdovanojimų Sandanso kino festivalyje pelniusi dokumentika „Medaus šalis“

LRT.lt 2019.08.22 15:31

Rugpjūčio 26 dieną „Kino po žvaigždėmis“ žiūrovai pirmieji išvys daugiausiai apdovanojimų šių metų Sandanso kino festivalyje pelniusį Ljubomiro Stefanovo ir Tamaros Kotevskos dokumentinį filmą „Medaus šalis“ (Honeyland, 2019). Makedonijos laukinės bitininkystės tradiciją puoselėjančios Hatidzės istoriją pasakojantis filmas sužavi tapybiška kinematografija ir subtiliai atskleidžia atsakingo vartojimo, žmogaus ir gamtos pasaulio harmonijos temas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Atokioje kalnų gyvenvietėje įsikūrusi Hatidzė Muratova kartu su senyvo amžiaus mama gyvena ją supančios gamtos ritmu. Hatidzė – viena iš nedaugelio Makedonijos laukinės bitininkystės tradicijos puoselėtojų, lyg lobių medžiotoja ieškanti medaus natūraliuose olų aviliuose. Iškopinėtą medų ji nedideliais kiekiais parduoda artimiausiame miestelyje, kurį pasiekia keturias valandas keliaudama pėsčiomis. Harmoningam moters ir jos laukinių bičių pasauliui kyla pavojus, kaimynystėje įsikūrus klajoklių šeimynai, siekiančiai greitai užsidirbti iš bitininkystės.

„Šioje nuostabioje dokumentikoje rasime viską. Kompozicijos žinias. Puikų montažą. Nuostabų operatoriaus darbą“, – apie „Medaus šalį“ rašo dokumentinio kino ekspertas Tue Steen Müller. Filmas pelnė ne tik kino kritikų, bet ir festivalių žiuri simpatijas. Sėkmingai startavęs Sandanso kino festivalyje, CinéDOC-Tbilisi festivalyje filmas pelnė specialųjį žiuri apdovanojimą, Montclair, DocsBarcelona ir Docs Against Gravity filmų festivaliuose buvo pripažintas geriausia dokumentika.

Trejus metus filmuotą darbą režisierė Tamara Kotevska apibūdina kaip spontanišką kelionę, prasidėjusią nuo idėjos sukurti trumpo metro filmą, paliečiantį gamtos apsaugos problemas. Režisierių duetas kalnuose atsitiktinai rado keistus akmenis, po kuriais gyveno Hatidzės bitės. Susipažinę su Hatidze, jie suprato, kad charizmatiška moteris yra įkvepiantis pavyzdys, kaip gyvenant be galo sudėtingomis sąlygomis – be elektros, tekančio vandens, ryšio su kitais – įmanoma išlikti atsakingu supančios aplinkos atžvilgiu.

„Šiandien susiduriame su nemažai aplinkosaugos problemų – biologinės įvairovės nykimas, klimato kaita, neatsakingas vartojimas. Mūsų filmas būtent ir yra apie neatsakingą gamtinių išteklių naudojimą“, – filmo idėją apibendrino Ljubomiras Stefanovas.

Į išskirtinės dokumentikos seansą „Kine po žvaigždėmis“ ypač kviečiami visi bitininkystei neabejingi žiūrovai – atėjus į renginį su bitininko atributika, bilietas į seansą nieko nekainuos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi